29. 06. 2022 Téma: Zemědělství

Chytré zahradničení s internetem věcí

Internet věcí najde v zahradničení využití v mnoha ohledech. Kde všude ho chytří zahradníci využívají? Proč to vlastně dělají? Nechte se inspirovat. 

Chytré zahradničení s internetem věcí

Češi byli vždy zahrádkáři. Zahradničení milujeme a své zahrádky si zušlechťujeme s radostí. Postarat se o své vlastní výpěstky, pořídit si barevný květinový záhon, mechový trávník, či nechat vyrůst ty nejkrásnější túje je snem mnoha z nás. Zahradničení probíhá vlastně podobně jako před sto lety. Přitom i v této oblasti lze využít moderní techniku a práci si ulehčit, a navíc zlepšit výsledky.

Může IoT ovlivnit velikost úrody nebo chuť plodů?

Každý jistě ví, že doma vypěstované rajče chutná stokrát lépe než to z obchodu, navíc každý plod je nejlepší tehdy, když ho utrhnete čerstvý. Na druhou stranu platí, že bez práce skutečně nejsou koláče. Zahradničení vyžaduje nemalé úsilí a spoustu času. Přestože nás zahrada umí odměnit krásnými nebo chutnými hmatatelnými výsledky, práce na ní bude vždy náročná.

Práci si ale můžeme do jisté míry usnadnit. A zefektivnit, že získáme dostatek důležitých informací. A to je přesně moment, kdy přichází ke slovu technologie v podobě internet věcí.

IoT nám také pomůže některé práce a procesy optimálně naplánovat. Díky tomu lze zahradu například po určitou dobu ponechat bez dohledu, případně ji sledovat na dálku.

IoT dokáže ochránit úrodu před suchem i škůdci
Ilustrační foto

To se hodí zejména u pozemků umístěných v terénu, stranou obcí, v místech, kde není přístup k elektřině ani signálu mobilního operátora. IoT síť a IoT zařízení totiž zvládnou fungovat i zde. Jsou nízkoenergetická, takže jim napájení z baterie vydrží až několik let. A pokrytí sítě internetu věcí je dostatečné a zasahuje i odlehlá místa.

Zavlažování v 21. století

Léto je čas dovolených zároveň ale také období, kdy nám dozrávají výpěstky na zahradě. Pár dnů bez dostatečného zavlažování může celou úrodu zhatit. Jak se bez obav vypravit na cesty a opustit svou zahrádku?

Můžete pochopitelně požádat známého, aby vám zahradu zalil. Anebo využijete inteligentní zavlažovací systémy. Ty na rozdíl od známého vaši úrodu ani nepřelijí ani ji nenechají na suchu.

Z čeho se skládá inteligentní zavlažovací sytém

Jde o zařízení založené na internetu věcí, které je schopno automatizovat proces zavlažování analýzou vlhkosti půdy a klimatických podmínek. Půda na zahrádce se osadí speciálními zemědělskými senzory a ty posléze hlásí aktuální situaci ohledně vlhkosti.

IoT zemědělské senzory
Zemědělské senzory, které nabízí např. společnost Agdata. Zdroj: Agdata

Celý systém lze navíc propojit s předpovědí počasí a pokud by předpověď slibovala brzké srážky, zahrada se zalije méně. Díky tomu lze šetřit vodu a zahradu nepřelévat. Pokud by se předpověď zmýlila a srážky by se nedostavily, zahrada se zalije později automaticky. Podle toho, kolik vlhkosti senzor zjistí, tolik závlahy systém do půdy dodá. Zahrada tedy bude zalitá vždy optimálním množstvím vody.

Sekání bez námahy

Po anglickém pažitu touží mnoho majitelů zahrad. A zatímco je pro někoho sekání trávy, které je třeba provádět v některých obdobích až několikrát týdně, žádoucím relaxem, jiní sekají pouze z donucení a snaží se mít otravnou dřinu co nejdříve za sebou. Starší lidé nebo méně pohyblivé lidé mají sekání trávy ztížené. Málokdo se navíc zamýšlí nad tím, že klasické benzínové sekačky jsou obrovskou zátěží pro životní prostředí a že jedna hodina sekání trávy odpovídá znečištění které vyprodukuje jízda automobilem na 160 kilometrů.

Ve Spojených státech se sekačky na trávu podílejí až 5 % na celkovém znečištění ovzduší v zemi. Jak se ukazuje, sekání trávy bude do budoucna zcela automatickou záležitostí, která se obejde bez lidské dřiny a zároveň činností, která neprodukuje žádné znečištění. Už dnes je možné využívat robotické sekačky, jejichž účinnost a soběstačnost se díky internetu věcí posunou na ještě vyšší úroveň.


 

Ukázka, jak funguje robotická sekačka. Zdroj Husqvarna Česko

Vysoce inteligentní robot se senzory a pokročilou navigací běží podle naprogramovaných intervalů, střídá cykly sekání s dobíjením a seká celý trávník, aniž by vynechal plochu nebo vyžadoval pomoc člověka. Jeho samoprogramovací funkce a schopnost „učit se“ navíc umožňuje např. optimalizovat pracovní dobu nebo měnit rychlost nožů v závislosti na výšce trávy.

Bazén bez rizika utonutí

Bazény Češi milují, bohužel jde zároveň o smrtící past pro psy, kočky, ale také malé děti, které ještě neumí plavat. Pokud sem spadne neplavec, nebo zvíře, které se po kluzké straně nedokáže vyškrábat nahoru, může mít vše až fatální následky.

IoT senzory pro zabezpečení bazénů
Ilustrační foto

I vodní hladinu lze nechat hlídat senzory, které včas upozorní, že byla hladina narušena a že se zde děje něco neplánovaného. Takové senzory mají snadné centrální ovládání, díky kterému lze jejich činnost okamžitě ukončit, pokud na bazén zrovna dohlížíte a nikdo se tedy utopit nemůže. Pokud zrovna u bazénu nejste a senzory pracují, mohou zachránit lidský život. 

Zjistěte víc o chytrých bazénech

 

Botanická zahrada pod správou IoT

Internet věcí je zároveň skvělou možností, jak pojmout správu velké zahrady, která se skládá z mnoha různých částí, jako celek.

Příkladem je zahrada římské univerzity Sapienza Orto Botanico di Roma, což je botanická zahrada o rozloze 12 hektarů. Zahrada byla založena v roce 1883 a dnes obsahuje více než 3000 druhů, s japonskou zahradou, bambusovými háji a bylinkovou zahradou s 300 druhy léčivých rostlin.

IoT v botanické zahradě
Zdroj: Università degli Studi di Roma "La Sapienza" 

Pro různé oblasti zahrady bylo třeba vyřešit různé požadavky na stav půdy a rozvrhy zavlažování. Pro realizaci se zde rozhodli využít síť LoRaWAN.  K vytvoření digitalizovaného prostředí v botanické chytré zahradě v Římě byly nasazeny různé senzory, a to meteostanice pro měření teploty, rychlosti a směru větru, tlaku a slunečního záření, srážek a jemného prachu, senzor teploty a snímač půdní vlhkosti, několik dendrometrů pro odečítání růstu kůry stromů Ceiba Speciosa a Ficus Seria, zařízení pro sledování plnění dvou zásobníků vody, chytré senzory pro počítání spotřeby v různých strategických bodech a zařízení pro odečet doby spotřeby a indikaci tlaku v systému. Výsledkem je zisk přesných dat v reálném čase, která pomáhají řídit spotřebu vody, monitorovat celkové zdraví rostlin, sledovat parametry půdy, optimalizovat podmínky růstu, udržovat stálé podmínky prostředí uvnitř skleníků a zobrazit všechna tato data v uživatelsky přívětivé aplikaci.

Zjistěte víc o možnostech IoT v zahradnictví

Zeptejte se specialistů na IoT v zemědělství

Články na podobné téma
Internet a IoT sítě v divoké přírodě

Internet a IoT sítě v divoké přírodě

Každou hodinu na planetě vyhynou tři živočišné druhy a ročně je jich ohroženo na třicet tisíc. Divoce žijící zvířata ohrožuje expanze lidské činnosti, která je připravuje o přirozené prostředí k …
2024-05-30
Chytré úly zachraňují včely

Chytré úly zachraňují včely

Některé oblasti lidské činnosti nám připadají skutečně velice vzdálené od světa plného technologií, analýzy dat, aplikací a zařízení. Patří sem například některá tradiční odvětví zemědělství,…
2024-04-26
IoT stále pomáhá při ochraně životního prostředí

IoT stále pomáhá při ochraně životního prostředí

Přes veškeré snahy je v ovzduší, vodě, i půdě příliš mnoho škodlivých látek. Naše planeta se stále neuzdravuje. Ledovce tají a hladiny oceánů se zvedají. Ochranu životního prostředí bude třeba řešit…
2023-08-21