UCEEB sdružuje špičkové experty z oblasti energetických systémů a udržitelných budov. Klade si za cíl přirozeně sladit vědce z oborů, které mají k energeticky úsporným budovám blízko, a řešit problematiku komplexně. Laboratoř IoT je součástí širšího týmu Monitoring a řízení inteligentních budov. IoT nachází své místo v tvorbě strategických dokumentů konceptů SmartCity, rekonstrukcích a výstavbě, v oblasti monitoringu a řízení, či v oblasti asistivních technologií. Odborníci využívají nejmodernější technická řešení a pokud vhodné neexistuje, vyvinou si vlastní. Vývoj je realizován jak po HW, tak i FW a SW stránce. Vedle vývoje se UCEEB zaměřuje na samotné uživatele IoT a efektivní způsoby využívání technologie ve veřejné správě.
Vědecko výzkumná činnost v oblasti udržitelné výstavby, návrhu inovativních energetických systémů, monitoringu a řízení budov a kvalitní vnitřním prostředí.
více než 3 roky
End-to-End řešení, HW - IoT zařízení, konzultace, poradenství, návrh řešení, Projektový management IoT dodávky, SW - IoT aplikace, SW - IoT datová platforma, analytika, Jiné / Other
Předpokladem nasazení a rozvoje Smart Cities řešení v ČR je funkční spolupráce s výzkumným sektorem. ČVUT UCEEB je nezávislé výzkumné centrum s multioborovým týmem, který je schopný se zaměřit na problematiku v malých i velkých obcích a městech. Trh je nasycen nabídkami komerčních subjektů a bez odborné a koncepční podpory je zavádění nových technologií velmi problematické.
Podle posledních statistik Světové zdravotnické organizace trpí "syndromem nezdravých budov" až 80 procent lidí v USA a Evropě. Na vině je necitlivé zateplování obvodového pláště a instalace plastových oken, které zamezují přirozenému odvětrávání a vedou ke zvýšení koncentrace škodlivin ve vzduchu. Se snahou energetické úspornosti nejen ve starých budovách se zateplila obálka budovy a vyměnili výplně otvorů (oken a dveří). Tím se zamezilo, do té doby přirozenému, větrání přes netěstnosti v obálce budovy. To je dobré pro zamezení tepelných ztrát, ale špatné pro vnitřní prostředí. Například plně obsazená třída na základní škole se "vydýchá" i za 20 minut. Takže pak jsou žáci a učitelé vystavení vlivu nejen vysoké koncentrace CO2. Hygienické limity koncentrace CO2 jsou překračovány až 5-ti násobně. Což má velmi negativní vliv zdraví a aktuální stav člověka.
Hlavní i podružné vodoměry v budovách jsou často instalované v podzemích a špatně přístupných prostorách. Jedná se o sklepy a šachty, ty navíc jsou v některých případech i zatopené. Takže pravidelné odečítání spotřeby vody je problematické, zvláště pak například pro městského správce budov, který jich má na starosti desítky. To znemožňuje i základní monitoring spotřeby vody v rámci roku. Natož detekci havárie či nestandardního odběru.