26. 06. 2023 Téma: Smart city

Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Česko je zemí cyklistů. Kola milujeme a vyrážíme na ně co chvíli. V základu jde sice o prastarý vynález, ale ho lze důmyslně spojit se současnými technologiemi a získat tak větší radost s každým šlápnutím do pedálů nebo na tomto spojení postavit business v podobě sdílených kol. To je fenomén, se kterým se dnes setkáte v každém větším městě. Pojďme si ho představit blíž. 

Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Ekologické a městu ulevující

Je to několik let, co se i v ulicích našich měst objevila sdílená kola a koloběžky. Lidé si je oblíbili zejména pro dopravu tzv. na „poslední míli“, tedy v kombinaci s hromadnou dopravou na místa, kam by se dostali pouze pěšky.

Dříve bylo zapůjčení kola poměrně složité. Nejdřív jste museli najít a navštívit půjčovnu, prokázat se doklady a potom si teprve kolo vypůjčit a používat. Dnes je sdílení kol a koloběžek velmi snadné. Stačí si pouze stáhnout aplikaci, registrovat se a následně připojit platební kartu. Kolo, nebo koloběžku si lze vybrat náhodně na ulici, kdy se vám to zrovna aktuálně hodí. V mobilní aplikaci pak kolo „oživit“ a vypravit tam, kam potřebujete.

Kolo lze zaparkovat na vybraných místech, nebo v dokovacích stanicích, po uzamknutí zařízení mobilním telefonem je připravené, aby ho použil někdo jiný. Využívání sdílených kol a koloběžek je ekologicky šetrné k planetě, protože se jedná zásadně o bezemisní způsob dopravy, skvěle se hodí do věčně ucpaných center velkých měst. Dokáže totiž ulevit dopravně přetíženým komunikacím a zároveň snižuje nároky na parkovací místa. To jsou důvody, proč bývají sdílené dopravní služby podporovány městy a státem.

Rostoucí trh sdílených dopravních prostředků

Právě to, že lze sdílená kola a koloběžky velmi snadno používat, je důvodem, proč jejich trh neustále roste. Ačkoliv někdy představují nedbale uložená kola a koloběžky problém, vyváží to zlepšující se průjezdnost městem a situace kolem parkování a počet uživatelů se dál zvyšuje.

hodnota trhu sdílených kol
Zdroj dat: www.fortunebusinessinsights.com

V roce 2019 byl trh sdílených kol oceněn na 4,9 miliardy amerických dolarů a očekává se, že do roku 2027 dosáhne 13,4 miliard. To je podstatný růst na relativně nový trh, který má nízkou překážku vstupu. To znamená, že podniky, které vstoupí nyní, budou schopny růst s trhem, začít v malém a zaznamenat významné zisky během několika krátkých let. Snadné používání sdílených kol a koloběžek společnosti docílili díky technologiím, kterými jsou vybaveny.

Bez kvalitních dat by to nefungovalo

Technologie, kterými se sdílená kola disponují, zajišťují jejich provozovatelům cenné informace, bez kterých by tato služba nebyla možná. Právě internet věcí jako bezdrátová IoT síť s kvalitním pokrytím je tu ideálním řešením. IoT technologie neustále zlevňují a stávají se dostupnějšími. Kola se tedy osazují senzory, které využívají bezdrátovou IoT síť a skrze ni provozovatel získává důležité informace.     

Informace o parkování kol

Provozovatel sdílených kol potřebuje vědět v reálném čase, kde jsou volná kola, která lze využívat, kolik je zde kol k dispozici, případně místa, kde lze kolo ponechat a zaparkovat. Díky zapojení senzorů k internetu, je tato skutečnost známá jak provozovateli sdílené flotily kol a koloběžek, tak uživatelům, kteří potřebují vědět, kde najdou kolo, které si mohou půjčit.

Informace o parkování kol poskytnou IoT senzory a GPS
Ilustrační foto

Pokud se například jedná o elektrokola a elektroskútry, je třeba je včas odvézt na nabití. Přesnou polohu kola, či koloběžky je dále třeba znát kvůli jejich distribuci. Sdílená kola a koloběžky totiž jejich uživatelé někdy ukládají velmi ledabyle a na místa, kde vadí ostatním (například na chodníku, nebo na vozovku). Díky senzorům lze toto špatné uložení včas odhalit a postarat se o nápravu. Správné ukládání sdílených kol a koloběžek je pro jejich provozovatele nesmírně důležité. Pokud si ho neohlídá, riskuje, že mu město neumožní síť provozovat.

Uživatelé mohou rezervovat a platit za sdílená kola prostřednictvím mobilní aplikace, která je propojena s IoT systémem. Tím se usnadňuje proces rezervace a zajišťuje se správné účtování za použití kola.

Informace o stavu baterie

Při využívání elektrokola nebo elektrické koloběžky je klíčový stav baterie. Znalost toho, zda je baterie vybitá a potřebuje se připojit k napájení, je nezbytná. Nejen pro uživatele, ale také pro personál, který zajišťuje sběr a nabíjení kol a koloběžek (v branži se jim říká „pickeři“).

Díky sofistikovaným senzorům, komunikujícím prostřednictvím IoT lze snadno zjistit potřebné informace přes aplikaci v mobilním telefonu. Uživatelé i pickeři tak mají okamžitý přehled o stavu baterie a mají možnost odhadnout, zda zařízení vydrží, nebo jestli už je třeba ho nabít.

Senzory však monitorují nejen stav baterie, ale také řadu dalších parametrů, jako je tlak v pneumatikách či stav brzd. Shromažďování a analýza těchto dat pomáhá zajišťovat, že kola jsou vždy v optimálním stavu a připravena k použití. Při zjištění jakékoliv poruchy se upozornění okamžitě dostane rovnou k technikovi. Případně k pickerovi, který zařízení přesměruje na servisní středisko.

Ochrana před zloději a vandalismem

Elektrokola a elektrické koloběžky, jež jsou volně rozmístěny v prostoru, mohou přitahovat vandaly a zloděje. Přestože se jejich cena zvyšuje a stávají se tak lákavým cílem, nenechavci by se měli dvakrát zamyslet, než se pokusí o krádež. Na první pohled se může zdát, že tato zařízení jsou nehlídaná, avšak skutečnost je jiná.

Bezdrátové technologie a GPS sledování v rámci IoT sítě umožňují provozovatelům těchto služeb vždy přesně vědět, kde se jednotlivá zařízení nachází. Když je kolo nebo koloběžka po vrácení uzamčena pomocí aplikace a někdo s ní nepovoleně manipuluje či ji pokouší přemístit, spustí se alarm, díky kterému je zloděj jasně identifikován.

Další výhodou sítě IoT je možnost instalace elektronických zámků na sdílená zařízení. Uživatelé tak mohou otevřít a uzamknout kolo nebo koloběžku pomocí svého chytrého telefonu nebo identifikační karty. Tento přístup nejen zjednodušuje proces zapůjčení a vrácení, ale také efektivně brání ztrátám a krádežím.

Informace o využívání služby

Propojení kol a IoT senzory poskytují velmi užitečný a cenný vhled do toho, jak lidé tyto systémy sdílených zařízení využívají.

Analýzou těchto dat lze odhalit například preferované trasy, nejvytíženější časové intervaly nebo typy nejčastějších poruch. To vše poté slouží jako základ pro optimalizaci systému a ke zlepšení služeb, což přináší výhody jak pro poskytovatele, tak pro uživatele.

Ochrana zdraví

Senzory mohou dokonce poskytovat data důležitá pro ochranu a zlepšování zdraví uživatelů. Integrované senzory srdečního tepu na kole mohou informovat uživatele o jejich aktuálním srdečním rytmu a zobrazovat informace o uživatelově zdravotním stavu během jízdy.

Informace o tělesných funkcích získané přes IoT senzory
Ilustrační foto

Další senzory mohou sledovat fyzickou aktivitu uživatele včetně rychlosti, vzdálenosti a intenzity jízdy. Tyto informace mohou být použity k výpočtu odhadované kalorické spotřeby během jízdy a poskytnout uživatelům přehled o vykonané fyzické aktivitě.

Senzory pohybu a nárazů na kole mohou být využity k detekci možných nehod. Pokud senzory zaznamenají náraz, mohou automaticky odeslat upozornění nebo zavolat pomoc, aby uživateli byla poskytnuta okamžitá asistence.

Senzory na kole mohou měřit dokonce kvalitu ovzduší, teplotu a vlhkost nebo hladinu hluku. Tyto informace mohou být užitečné pro uživatele, aby se rozhodli, zda mají použít jinou trasu nebo přizpůsobit svou jízdu v závislosti na aktuálních podmínkách prostředí.

Zjistěte víc o využití IoT ve městech

Proberte to se specialistou

Články na podobné téma
Chytrá domácnost i za pár korun

Chytrá domácnost i za pár korun

Internet věcí už dávno není výsadou technologických gigantů nebo drahých značkových zařízení. Díky dostupnosti cenově příznivých mikrokontrolérů, senzorů a open-source platforem se do světa IoT může…
2024-11-22
IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

Pod pojmem kultura si většina z nás představí především kreativní činnost, v níž se technologie využívají spíše v hledání nových technik tvorby. Internet věcí může ale hodně pomáhat se…
2024-06-19
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27