22. 11. 2024 Téma: Smart city

Chytrá domácnost i za pár korun

Internet věcí už dávno není výsadou technologických gigantů nebo drahých značkových zařízení. Díky dostupnosti cenově příznivých mikrokontrolérů, senzorů a open-source platforem se do světa IoT může zapojit každý nadšený kutil. Co si tedy zvádnete zařídit svépomocí?
Chytrá domácnost i za pár korun

Vytvořit si chytrý domov nevyžaduje pokročilé technické znalosti, ale spíše chuť experimentovat a objevovat možnosti propojení technologií. Ukážeme vám, co všechno si můžete doma vytvořit, jaké výhody to přináší a jak lze tato zařízení efektivně spravovat.

Do čeho se můžete pustit sami

Amatéři a domácí kutilové se ve světě IoT pohybují poměrně aktivně a s nadšením. Využívají technologie IoT k různým projektům, které sahají od jednoduchých chytrých zařízení až po komplexní systémy. Komponenty a nástroje, které pomáhají vytvářet vlastní chytré domácí aplikace, jsou totiž poměrně levné a snadno použitelné.

Automatizace domácnosti

Jedním z nejčastějších projektů, kterými domácí kutilové začínají při budování chytré domácnosti, je automatizace osvětlení. Pomocí mikrokontrolérů, jako je Arduino nebo ESP32, senzorů a bezdrátových modulů můžete vytvořit systém, který automaticky zapíná a vypíná světla podle pohybu, času nebo vašich preferencí. Můžete například nastavit, aby se světla postupně rozsvěcela ráno nebo se ztlumovala večer.

Dalším oblíbeným projektem je chytrá zásuvka, která umožňuje ovládat domácí spotřebiče na dálku přes aplikaci nebo hlasového asistenta. Takto lze například zapínat kávovar, ohřívač nebo lampu, i když jste mimo domov.

Domácí bezpečnostní systémy

Pro nadšené kutily může být zajímavé sestavení vlastního bezpečnostního systému. Pomocí senzorů pohybu, magnetických spínačů na dveřích a kamer můžete vytvořit systém, který vás upozorní na nezvané návštěvníky. Data z kamer lze nahrávat na cloudové úložiště nebo na domácí server, což umožňuje přístup k záznamům odkudkoliv.

Monitorování prostředí

Kutilové často využívají senzory kvality vzduchu, teploty a vlhkosti k vytvoření domácích monitorovacích systémů. Takové zařízení může upozornit na příliš vysokou vlhkost, v níž snáze vznikají plísně, nebo na zhoršenou kvalitu vzduchu. Takové informace se hodí především v domácnostech, kde žijí alergici.

Spotřeba energie a vytápění

Velmi prakticky lze i amatérsky sestavené IoT systémy využit při monitorování spotřeby. Pomocí chytrých zásuvek, energetických senzorů nebo modulů, jako je ESP32, se spotřeba jednotlivých spotřebičů nebo celého domu měří v reálném čase. Tato data lze přenášet do mobilní aplikace nebo na cloudovou platformu, kde jsou zobrazena v přehledných grafech. Uživatel tak může identifikovat energeticky náročná zařízení, sledovat, kdy dochází k nejvyšší spotřebě, a optimalizovat využívání elektřiny – například plánováním provozu spotřebičů do levnějších tarifů.

Nainstalovat můžete také vlastní chytré termostaty. Díky nim můžete vytápění svého domova ovládat na dálku.

Automatizace zahrady

Pomocí senzorů monitorujících vlhkost půdy a jednoduchého ventilu řízeného mikrokontrolérem si můžete vytvořit automatický zavlažovací systém. Tento systém nejen ušetří čas, ale také vašim rostlinám zajistí potřebnou péči například i během dovolené.

DIY domácí automatizovaný systém na bázi IoT využívající ESP8266. Zdroj: STEMpedia

Co mohou kutilové využívat

Mikrokontroléry a vývojové desky

Mezi amatérskými uživateli IoT jsou velmi oblíbené desky jako Arduino, Raspberry Pi, a další podobné mikrokontroléry. Lez je snadno programovat a připojit k senzorům, které měří teplotu, vlhkost, pohyb a další faktory.

Bezdrátová komunikace

Pro přenos dat mezi zařízeními je možné integrovat technologie jako Wi-Fi, Bluetooth nebo Zigbee. To umožňuje například ovládání zařízení na dálku přes mobilní aplikace nebo webové rozhraní.

LoRaWAN (Long Range Wide Area Network): Tato technologie je ideální pro kutily, kteří chtějí vytvářet IoT projekty s nízkou spotřebou energie a dlouhým dosahem komunikace. Umožňuje například monitorovat teplotu, vlhkost nebo kvalitu vzduchu ve vzdálených lokalitách, jako jsou zahrady, skleníky či studny, a přenášet data na kilometry daleko. Díky ní lze automatizovat zavlažování, sledovat spotřebu energie, zabezpečit odlehlé objekty nebo budovat komunitní IoT sítě. Senzory napájené bateriemi či solárními články vydrží měsíce až roky bez údržby, a platformy jako The Things Network umožňují snadné zapojení do globální infrastruktury, což z LoRaWAN činí dostupné a efektivní řešení pro chytré domácnosti i venkovní projekty.

Připojení k síti LoRa můžete vyzkoušet na měsíc zdarma. Následně platí příznivá cena 200 Kč měsíčně až pro deset připojených zařízení.

Senzory a aktuátory

IoT projekty se často točí kolem měření prostředí pomocí senzorů (např. detektory světla, vlhkosti, pohybu) a následného ovládání aktuátorů (např. motorků, relé pro zapínání světel nebo domácích spotřebičů).

Open-source software

Komunitní projekty a platformy jako Home Assistant, Node-RED a Tasmota poskytují flexibilní prostředí pro řízení a správu IoT zařízení. Tyto platformy umožňují amatérům připojit různé prvky domácnosti a vytvořit komplexní scénáře, které propojují zařízení od různých výrobců.

3D tisk

Už hojně využívaná technologie 3D tisku rozšiřuje možnosti IoT projektů tím, že umožňuje kutilům vytvářet vlastní komponenty a kryty zařízení, což jim poskytuje větší flexibilitu při navrhování a přizpůsobování vlastních projektů. Vytvářejí s jeí pomocí přesné kryty a pouzdra chránící citlivou elektroniku, držáky a montážní prvky pro upevnění kamer, senzorů či ovládacích prvků i specifických krytů, které například propouštějí určité světelné spektrum. 3D tisk je také vhodnou volbou pro vytváření prototypů. Lze rychle vytisknout a otestovat různé varianty konstrukce a přizpůsobit je svým potřebám, aniž by bylo nutné čekat na drahou výrobu v továrnách.

Laserové řezání a CNC frézování

Tyto technologie se používají pro vytváření přesných dílů z jiných materiálů, jako je akryl nebo dřevo, což může být užitečné pro montážní desky a složitější kryty.

Programovatelné LED systémy

Světla a pásky jako Neopixel nebo WS2812 jsou často kombinovány s IoT pro projekty chytrého osvětlení.

Hlasoví asistenti

Amatéři někdy integrují do svých projektů služby jako Amazon Alexa nebo Google Assistant, aby své IoT systémy mohli ovládat hlasem.

Programování a software

Kutilové využívají k programování svých zařízení otevřené platformy a knihovny, jako jsou Arduino IDE pro jednoduché programování a integraci senzorů, MicroPython nebo CircuitPython, tedy jazyky usnadňující vývoj na menších zařízeních a samozřejmě mobilní aplikace a cloudové služby.

IoT komponenty jsou relativně dostupné a mnoho obchodů nabízí pro začátečníky kompletní sady. Mezi amatérskými tvůrci také velmi dobře funguje komunitní podpora. Bohatým zdrojem inspirace a návodů jsou různá online fóra, YouTube tutoriály a komunitní stránky. Jako kutil si jednoduše můžete vytvořit systém, který přesně odpovídá vašim požadavkům, od chytrých funkcí až po design.

Jak si vyrobit IoT zařízení? Zdroj: Maker 101.

Správa domácích IoT zařízení

Open-source platformy

Pro správu IoT zařízení existují platformy, které amatérům usnadňují propojení a ovládání jednotlivých prvků. Například Home Assistant je populární software, který umožňuje centralizovat správu všech IoT zařízení v jednom rozhraní. Podporuje stovky různých zařízení od světel po bezpečnostní kamery, a to i od různých výrobců.

Ovládání přes mobilní aplikace

Mnoho IoT projektů lze propojit s mobilními aplikacemi, které vám umožní ovládat chytrý domov na dálku. Pomocí knihoven jako Blynk nebo IoT MQTT Panel můžete snadno vytvořit uživatelsky přívětivé rozhraní pro vaše zařízení.

Blynk IoT Platform. Zdroj: Blynk.

Cloudové služby
Pro ukládání a analýzu dat z IoT zařízení můžete využít cloudové služby jako AWS IoT, Google Cloud IoT nebo jednoduché služby jako ThingSpeak. Tyto nástroje umožňují sledovat data v reálném čase, vytvářet grafy nebo nastavovat upozornění.

Google Cloud IoT Core. Zdroj: Evan Crane.

Bezpečnost na prvním místě

Při správě IoT zařízení je důležité myslet na bezpečnost. Nešifrovaná komunikace nebo nedostatečná autentizace představují jistou slabinu systémů tvořených po domácku. Používejte silná hesla, šifrovanou komunikaci a pravidelně aktualizujte software. Domácí IoT sítě by měly být oddělené od běžné Wi-Fi sítě, aby byly chráněny před případnými útoky.

Propojení domácnosti pomocí IoT technologií je skvělý způsob, jak si usnadnit život a objevovat kouzlo moderních technologií. Zároveň jde o fascinující koníček, který rozvíjí kreativitu, technické dovednosti a schopnost řešit problémy. S trochou trpělivosti a nadšení můžete proměnit svůj domov v prostor, který bude přesně odpovídat vašim potřebám a přáním. Potřebujete jen pár základních komponent, volný večer a chuť tvořit.

Najděte řešení pro svou domácnost.

Zeptejte se odborníka.
 

Články na podobné téma
IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

Pod pojmem kultura si většina z nás představí především kreativní činnost, v níž se technologie využívají spíše v hledání nových technik tvorby. Internet věcí může ale hodně pomáhat se…
2024-06-19
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22