Budoucnost IIoT se neobejde bez startupů
Rok 2024 přináší v oblasti průmyslového internetu věcí (IIoT) opět mnoho nových příležitostí a výzev. S touto technologií se pojí nejen zlepšení efektivity a konektivity ve výrobě, ale i zásadní transformace způsobu, jakým firmy fungují. Důležitou roli v nastupujících trendech budou hrát především startupy.
Rozvoj IIoT ve výrobě: inovace, konektivita a flexibilita
I když se může zdát, že dění kolem internetu věcí, či specificky průmyslového internetu věcí, poněkud opadlo, ukazuje se, že toto odvětví je stále velmi živé a stalo se základem pro moderní digitální ekosystémy. IoT se transformovalo do více specifických aplikací, jako jsou Smart Spaces, Smart Products nebo Průmysl 4.0. Významnou roli nyní hrají platformy pro zpracování dat, které propojují IoT data s dalšími informačními zdroji, což umožňuje vznik nových, na datech založených obchodních modelů a produktů.
IIoT jako technologie zaměřená na propojení zařízení, senzorů a strojů v průmyslovém prostředí zůstává klíčovým nástrojem pro firmy, které chtějí optimalizovat své výrobní procesy a zlepšit celkovou efektivitu. Na předpokládané trendy v IIoT pro rok 2024 jsme se zaměřili už na jaře. Připomeňme si důležitá témata v této oblasti.
Rozšířená integrace cloudových technologií
Cloudové technologie zůstávají nepostradatelné pro správu a analýzu dat shromažďovaných prostřednictvím IIoT. Přijímá je stále více firem, takže se snižují náklady na implementaci IIoT. Tím se otevírají dveře na trh i menším dodavatelům a vývojářům. Moderní řešení umožňují vzdálené monitorování a prediktivní údržbu, což přispívá k plynulejšímu chodu výroby.
Udržitelnost na prvním místě
Optimalizace spotřeby energie bude stále důležitějším aspektem i s tím, jak rostou nároky na environmentální odpovědnost průmyslových výrobců i zpracovatelů. Technologických řešení pro firmy existuje už celá řada a stále nová se vyvíjejí.
Spojení AI a IIoT
Spojení umělé inteligence (AI) a IIoT umožňuje prediktivní analýzy a automatizaci rozhodovacích procesů. Tato integrace zajišťuje, že firmy mohou předvídat problémy dříve, než nastanou, a optimalizovat své provozy tak, aby minimalizovaly výpadky a zvýšily produktivitu.
-
Přečtěte si také článek AIoT – průlomová kombinace AI a IoT
Inovace v oblasti bezpečnosti
Kybernetická bezpečnost je a zůstane jedním z hlavních témat v oblasti IIoT. Firmy budou muset investovat do robustních bezpečnostních opatření, včetně využití blockchainu a AI, aby ochránily své systémy před kybernetickými hrozbami.
Důležitost startupů pro vývoj IoT a IIoT
V inovacích a dalším rozvoji IIoT hrají klíčovou roli startupy. Obvykle bývají schopné rychle reagovat na tržní změny a potřeby zákazníků, což jim umožňuje vytvářet specializovaná a efektivní řešení, která by pro větší firmy mohla být méně atraktivní. K rozvoji IoT a IIoT přispívají startupy hned z několika hledisek.
Deset nejlepších technologických startupů pro rok 2024. Zdroj: Young Entrepreneurs Forum.
V první řadě přicházejí s inovativním přístupem. Startupy často přinášejí na trh nové technologie a koncepty, které se mohou stát v průmyslu standardem. Experimentální přístup umožňuje rychlé testování a nasazení nových řešení, což urychluje technologický pokrok.
Zatímco velké korporace se zaměřují na větší trhy a nabízejí řešení s širším užitím, startupy mohou vyvíjet velmi specializovaná řešení pro konkrétní aplikace a průmyslové sektory a flexibilně reagovat na jejich specifické potřeby. Tato specializace umožňuje hlubší průnik do problematiky a vývoj produktů, které přesně odpovídají potřebám zákazníků.
Startupy také často navazují partnerství s většími firmami. Je oboustranně výhodné, protože startupy získávají potřebné zdroje a odborné znalosti a korporace zase přístup k inovativním řešením. Tato spolupráce může vést k rychlejšímu vývoji a implementaci nových technologií na trhu.
Řešení vyvíjená prostřednictvím startupů bývají často méně nákladná a finančně lépe dostupná. Tím do světa IIoT mohou vstoupit menší firmy jako odběratelé technologií i nové společnosti vyvíjející technologická řešení. To napomáhá širšímu přijetí těchto technologií napříč různými průmyslovými odvětvími a také rychlejší implementaci.
Úspěch startupů však závisí i na dalších faktorech. Aby startupy mohly nadále inovovat, potřebují investice do výzkumu a vývoje. Pro vývoj nových technologií a jejich uvedení na trh je tak zásadní podpora ze strany investorů a spolupráce s akademickou sférou.
Závěrečný vysokoškolský projekt, Smart Factory 4.0. Zdroj: Electronics Coding.
Startupy se také musí pohybovat v rámci regulačních omezení, která mohou ovlivnit rychlost, s jakou mohou inovace uvádět na trh. Pro úspěšný rozvoj nových technologií je tak nezbytná i spolupráce s regulačními orgány a porozumění právním rámcům.
Cílem je efektivní a udržitelný průmysl
Ačkoli se o novinkách v oblasti IIoT v posledních měsících příliš nemluví, vývoj v této oblasti pokračuje stále dynamicky. Německý server věnující se technologiím TechNavigator uvádí, že trh internetu věcí může za rok 2024 dosáhnout objemu téměř 553 miliard dolarů. Klíčové trendy, jako jsou rozšířená konektivita, integrace AI, udržitelnost a bezpečnost, zůstanou v centru pozornosti i nadále. Je třeba přijmout startupy jako hnací motor inovací, který zajišťuje, že IIoT technologie budou přinášet hodnotu nejen velkým korporacím, ale i menším firmám, a to napříč různými průmyslovými oblastmi.
Zjistěte víc o IoT
Zkonzultujte s našimi specialisty své podnikatelské plány využívající technologii IoT.