14. 03. 2022 Téma: Ostatní

Statistiky mluví jasně, internet věcí je technologií přítomnosti i budoucnosti

Internet věcí se stal svébytnou technologií, která má svou budoucnost zajištěnou. V České republice si výhod internetu věcí všimly hlavně firmy, které díky němu šetří nemalé prostředky. 

Statistiky mluví jasně, internet věcí je technologií přítomnosti i budoucnosti

O tom, že nejde o žádný výstřelek, napovídají statistiky z posledních let, které dokumentují velmi prudký rozvoj této technologie. Trend je stále dynamičtější.

Počet instalovaných zařízení raketově roste

Za deset let, co se internet věcí komerčně využívá, udělala tato technologie nebývalý pokrok. Vývoj se přitom rozhodně nezpomaluje, ba právě naopak a rozhodně nepůjde o technologii, která by vedla do slepé uličky.

Zatímco v roce 2015 bylo oficiálně instalováno 15,41 miliardy zařízení, která byla připojena do internetu věcí, v roce 2025 by mělo jít podle odhadů o 27,1 miliardy zařízení. Odhad z roku 2020 činil 30,9 miliardy zařízení, vlivem pandemie se ale výrazně zvýšil.

Mimochodem v roce 2020 patřily v domácnostech k nejoblíbenějším zařízením na bázi IoT

  • chytrý dům Google, tedy hlasový ovladač pro chytrý dům Google
  • tlačítko Amazon dash pro objednávání zboží přes internet
  • hlasový ovladač Amazon echo plus
  • mobilní robot Kuri
  • domovní kamera zvonku
  • chytré spínače světel, chytrý zámek a monitor znečištění ovzduší.

IoT v domácnostech je čím dá oblíbenější
Ve světě roste obliba IoT technolgií i v domácnostech. Ilustrační foto

Internet věcí je nejvíce rozšířený ve Spojených státech, kde zařízení s IoT najdeme ve dvou třetinách domácností. V roce 2019 mělo alespoň jedno takové zařízení 57 % domácností v západní Evropě, zatímco jen 26 % v celé východní Evropě. V roce 2021 měl trh s těmito zařízeními celosvětově dosáhnout hodnoty 500 miliard dolarů.

Výhled do blízké budoucnosti

Odhaduje se, že v roce 2025 si zařízení v síti internetu věcí vymění 79,4 zettabajtů, tedy 1021 bajtů. Pro lepší představu – od roku 1984 (který můžeme považovat za počátek internetu) proteklo celým internetem o něco víc než 4,7 zettabytů dat. Alespoň podle odhadů ze studie Cisco VNI IP Traffic Forecast 2017–2022.

Ze stejných zdrojů pochází předpoklad, že v roce 2023 bude 73 % všech vozidel propojeno právě přes některou z IoT sítí.

Co IoT a bezpečnost?

Tím, jak stoupá počet instalovaných zařízení, stoupá také počet útoků na ně. Podle průzkumů společnosti NETSCOUT k útoku dojde dokonce pět minut poté, co je zařízení připojeno do sítě.  75 % případů kybernetických útoků se podle Symantecu provádí přes routery. Většina kybernetických útoků na zařízení IoT je výsledkem síťových routerů. Ty jsou oblíbenými cíli mnoha kyberzločinců s průměrem 5 200 útoků na směrovač za měsíc.

Přečtěte si také

A co české domácnosti?  IoT zařízení najdete sedmi procentech z nich

Výsledky, kterých internet věcí dosáhl ve světě, jsou skutečně působivé. Jak je na tom Česká republika? Vycházet lze z průzkumu Českého statistického úřadu, který dokumentuje rok 2020. Podle těchto výsledků můžeme naši zemi řadit mezi spíše podprůměrné země.

V roce 2020 používalo v České republice tato zařízení 625,9 tisíc lidí, což je 7,1 % populace. Pokud tento poměr porovnáme s Evropskou unií nejvíce se IoT využívá v Dánsku, kde ho využívá 22,7 % lidí, pak v Nizozemsku, 20,6 % lidí, ale v Německu jen o málo více než u nás, 8,8 % lidí.

V sousedním Polsku je to jen 3,9 % lidí. Průměr Evropské unie přitom činí zhruba 10 % těch, kdo používá některé zařízení na bázi internetu věcí.

 

Využití IoT technologií v evropských domácnostech
 

Důvodem, proč lidé většinou internet věcí nepoužívají, je to, že je to doposud nenapadlo. Jen opravdu malý zlomek uvádí, že by se bál o svém zdraví.

V České republice chytrá zařízení využívají více muži (9 %), než ženy (6 %). Nejčastěji se internet věcí využívá ve věkové skupině 25–34 let, typicky jde o zaměstnané a se středním vzděláním.

Nejčastěji se internet věcí využíval v zabezpečovacích zařízení, dále následují zařízení na ovládání světla a topení, ta využívá 3 % lidí.

Oblíbili jsme si tzv. wearable, tedy nositelnou elektroniku, tu si pořídilo 32 % z nás, z tzv. chytrých zařízení dále máme rádi chytré televize, které má doma 34 % českých domácností. Nejčastěji jde o mladé bezdětné domácnosti do 40 let. Chytré televize ale již neumíme využívat v celé šíři jejich možností, například jejich prostřednictví méně sledujeme programy na internetu. Oblíbené jsou také herní konzole, které lze bezdrátově připojit k internetu, ty si pořídilo 11 % Čechů. Na nich hraje trojnásobný počet mužů oproti ženám.

U firem nejčastěji v oboru dopravy a energetiky

Internetu věcí si všimly také české firmy, kterých se týkal průzkum Českého statistického úřadu z roku 2021.
IoT si našlo uplatnění u 44 % z nich.

Nasazení IoT je tím častější, čím více má podnik zaměstnanců.

Ke sledování spotřeby energií nejčastěji IoT využívají firmy, které působí v oboru výroby a rozvodu energie, plynu a vody, podniky, které mají nad 250 zaměstnanců (takových je víc než 52 %).

IoT využívají ve velké míře výrobci a distributoři energií, tepla nebo dodavatelé vody
IoT technologie dnes v ČR využívají zejména firmy z oblasti energetiky. Ilustrační foto

Velmi málo se internet věcí nasazuje při sledování chování zákazníků (pouhých 5,5 % všech firem). Nejčastěji je to v oboru údržby a opravy motorových vozidel. V této oblasti je tedy ještě obrovský prostor pro růst a značný potenciál pro firmy nabízející IoT řešení.

Pro zabezpečení objektů nachází internet věcí uplatnění u 34 % firem v oboru výroby energií.

Asi nepřekvapí, že zboží se sleduje pomocí internetu věcí nejvíce v oboru dopravy a skladování, a to v 12,3 % firem. Internet věcí výrazně usnadňuje sledování firemní flotily vozidel. Díky tomu zefektivňují jejich provoz a šetří pohonné hmoty. Opět si takto svoje firemní auta nejčastěji hlídají v  oboru výroby a rozvodu energií. Je tedy zřejmé, že pokud jednou firma objeví výhody této technologie, snaží se ji využívat v dalších činnostech a tím šetřit čas a prostředky. 

Výrobní proces pomocí internetu věcí nejčastěji monitorují opět firmy působící v oboru výroby a rozvodu energií.

Jaký potenciál má IoT ve vašem oboru?

Zeptejte se specialisty, jaký přínos může mít IoT technologie ve vašem oboru.

Domluvte si nezávaznou schůzku

Články na podobné téma
6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

Internet věcí je technologie, která nám už řadu let v mnoha odhledech usnadňuje život. I tato technologie se neustále vyvíjí, a tak je dobré poznat zásadní novinky. Seznámíte se s nimi na…
2023-12-28
Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Internet věcí proniká i do tak tradičního odvětví, jakým je právě bankovnictví. Díky této technologii je bankovnictví bezpečnější, pro zákazníky přívětivější, efektivnější a snižuje náklady.
2023-10-25
Jak zjistíte, který produkt se lidem líbí? Pomocí IoT

Jak zjistíte, který produkt se lidem líbí? Pomocí IoT

Prostřednictvím internetu věcí lze získat důležitá data, která dnes můžete využít dokonce i v oblasti výzkumu zákaznické spokojenosti. 
2023-06-28

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/