30. 06. 2020 Téma: Naše zkušenosti

Spolehlivá IoT infrastruktura + všestranný IoT integrátor = opravdový přínos pro firmy

Kvalitní IoT řešení vznikne samozřejmě jen za určitých podmínek. Rozhodně se neobejde bez spolehlivé a dostupné infrastruktury a vhodně zvolených senzorů. O úroveň výš se ale dostanete, když najdete někoho, kdo umí všechna ta „kolečka“ dobře fungujícího IoT soukolí správně pospojovat a trochu je „promazat“ inovativním přístupem.
Spolehlivá IoT infrastruktura + všestranný IoT integrátor = opravdový přínos pro firmy

Tak vznikají na míru šitá řešení s opravdovou přidanou hodnotou. Třeba v podobě náskoku před konkurencí.

Jak to může vypadat v praxi

Příkladem spojení kvalitního integrátora a poskytovatele IoT infrastruktury může být například spolupráce Českých radiokomunikací a společnosti CCA Group a.s. pro klienta z oblasti zemědělství. Nečekali byste IoT na farmě? Nenechte se mýlit. Právě tam najde skutečně zásadní uplatnění. Ať už z pohledu optimalizace produkce a výrobních procesů nebo z pohledu ekologie, kde zmiňované technologie dokážou například pomoct v boji se suchem. Ostatně jak zmínil v rozhovoru pro CFO World obchodní ředitel CCA Group Martin Špaňo:

„Na poli IoT za sebou máme první a velice úspěšnou premiéru, kdy jsme ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi poskytli klientovi na míru šité řešení optimalizace jeho práce, zvýšení konkurenceschopnosti a monitoring úrody. Myslím si, že v dobách sucha, které naši republiku postihují pravidelně již po několik let, budou podobná řešení při plánování a optimalizaci zemědělské produkce hrát velkou roli, mohou se stát rozhodujícím faktorem celého agro průmyslu.“

Budoucnost zemědělství bude s technologiemi tedy pravděpodobně spojená mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Stejně tak se s chytrými a k internetu připojenými zařízeními budeme setkávat čím dál častěji i v dalších oblastech. Od dopravy a logistiky přes facility management nebo průmysl po farmacii a obchod. Podobným směrem se ubírá i odpověď Martina Špaňa, když odpovídá na otázku: „Jak tuzemské firmy využívají možnosti, které jim přináší internet věcí?“:

„Nejde o nic jiného než o získání dat z externích senzorů a jejich přenos v čase a objemu k dalšímu zpracování a analýze.

V tomto kontextu lze chápat celou řadu zařízení. Mikroprocesorová technika a vývoj nových senzorů dnes pokročily tak, že prototyp nového zařízení lze vyrobit levně a rychle. Zavedení nového zařízení je tedy spíše otázkou nápadu než komplikací při výrobě. Vývoj komponentů do senzorických jednotek pokročil tak dramaticky, že dnes je možné senzorickou jednotkou změřit prakticky cokoliv za poměrně nízkého nákladu včetně datového přenosu.

S tímto druhem monitoringu jsou v současnosti nejdále asi logistické firmy a sklady, ale obor se rychle rozvíjí a jeho použití se rozšiřuje. Vždy platí, že nasazení jakéhokoliv technického prostředku pro monitoring procesu, děje nebo věci si v první řadě vynutí subjekty pohybující se na daném trhu. Jim to musí dávat ekonomický smysl a přínos.“

Proč přizvat „integrátora“? Umí efektivně spojit jednotlivé kousky IoT skládačky ve funkční řešení

Schopný IoT integrátor totiž kromě toho, že odbaví zadání a požadavky, přijde s inovativními myšlenkami a dokáže z technologie dostat maximum. Však kdo jiný by se v možnostech internetu věcí měl vyznat lépe? Klient tak díky zkušenostem odborníků, a hlavně díky jejich znalostnímu přesahu do dalších oborů může získat mnohem víc, než původně čekal.

Například znalost specializovaných bezdrátových sítí se u firem zabývajících se IoT technologiemi spíš předpokládá. Ale když máte k dispozici rovnou o specialisty na analýzu a zpracování rozsáhlých dat, mohou vám rovnou doporučit, jak je nejlépe využít, jak je sbírat, vizualizovat i vyhodnocovat. A protože v týmu jsou také vývojáři, rovnou vám na míru připraví třeba mobilní aplikaci, ve které budete mít důležité informace vždy po ruce.

Společnost CCA Group se při spolupráci s Českými radiokomunikacemi osvědčilo jako všestranný integrátor

Ve společnosti CCA Group získají klienti vedle potřebných zkušeností s IoT právě zmiňovaný přesah do jiných oborů jako jsou, velká data (a jejich analýza), cloud, IoT senzory a nejrůznější platformy (Azure, .NET, Xamarin, Power BI apod.).

Vizualizace IoT řešení od CCA Group
Ilustrační foto; zdroj: cca.cz

Kromě toho se o celý projekt postarají od A do Z. Od úvodní analýzy přes ověření možností financování z dotačních zdrojů až po sestavení a implementaci celého řešení. Včetně aplikace pro zpracování a zobrazení dat.

A navíc spolupracují jen s ověřenými partnery.  To se týká také připojení jednotlivých IoT zařízení, kde se společnost CCA Group opírá o síť od Českých radiokomunikací, tedy o LoRAWAN. Její předností je zejména energeticky nenáročný přenos dat (takže baterie v připojených zařízeních vydrží i několik let) a možnost obousměrné komunikace. Mezi výhody jistě patří i to, že je to síť poměrně rozšířená a existuje pro ni tedy velké množství senzorů a čidel.
Zajímá vás LoRaWAN víc?

LoRaWAN infrastruktura - schéma zapojeníI IoT senzorů

Objevte další možnosti využití IoT a firmy, které se jím zabývají

Tušíte, že by vaše práce šla zefektivnit pomocí internetu věcí a nových technologií? Napište nám a společně na něco přijdeme.

Napište nám a zeptejte se

Zdroje k článku:

Články na podobné téma
České radiokomunikace využívají efektivní IoT brány od společnosti Tektelic

České radiokomunikace využívají efektivní IoT brány od společnosti Tektelic

Internet věcí je stále více přítomnou technologií, na jejímž budování se v ČR podílejí České radiokomunikace. Pro rozvoj své sítě si vybírají ta nejefektivnější zařízení, několik let jsou to…
2022-05-17
Videokonference:  IoT pro chytré aneb úspěšná implementace

Videokonference: IoT pro chytré aneb úspěšná implementace

Na konferenci IoT pro chytré aneb úspěšná implementace se diváci seznámili hned s několika projekty, kde internet věcí šetří čas a peníze a přináší cenná data v oblastech, kde nebyla nikdy…
2021-04-09
Vstupují do segmentu Business Inteligence a Big Data

Vstupují do segmentu Business Inteligence a Big Data

V partnerské spolupráci se společností Dataddo nabízíme řešení, díky němuž je možné propojit CRA IoT Cloud se všemi renomovanými platformami a aplikacemi Business Inteligence (BI) a Big Data, jako…
2019-10-23