17. 05. 2022 Téma: Naše zkušenosti

České radiokomunikace využívají efektivní IoT brány od společnosti Tektelic

Internet věcí je stále více přítomnou technologií, na jejímž budování se v ČR podílejí České radiokomunikace. Pro rozvoj své sítě si vybírají ta nejefektivnější zařízení, několik let jsou to gatewaye (brány do internetu věcí) od společnosti Tektelic, dodavatele telekomunikačních zařízení z Kanady. 

České radiokomunikace využívají efektivní IoT brány od společnosti Tektelic

IoT je užitečnou technologií, která se postupně přibližuje každému z nás. Chrání naše domovy, zabraňuje plýtvání, pomáhá nám ovládat domácnost na dálku, kontroluje spotřebu a získáváme díky ní plno velmi důležitých informací. Pomáhá také obcím nebo firmám.

Je zřejmé, že počet zapojených zařízení stále poroste. A pro každého, kdo chce IoT síť bude využívat, je klíčové její pokrytí a funkčnost. Důležitá je tedy nejen kvalita senzorů, které umístíme do našich domácností či firem, ale také dalších součástí celého systému, které zajišťuje poskytovatel připojení do sítě internetu věcí. Jednou z těchto nezbytných součástí je tzv. IoT gateway, neboli brána internetu věcí.

IoT gateway má na starost nejen sběr a odesílání dat. Stará se i zpracování

Taková gateway má v celém systému důležitou úlohu. Jde o zařízení, které dokáže shromažďovat, zpracovat a odeslat data ze senzorů, které jsou do sítě internetu věcí připojené.

Díky tomu jsou data k dispozici uživateli, který si je může v přehledné aplikaci zobrazit a také se v nich vyznat. Ze senzorů se totiž odesílají nezpracovaná data. Brána tato data načítá pomocí standardizovaného protokolu, či sběrnice. V jistém smyslu ji lze přirovnat k routeru, ale na rozdíl od toho zařízení jsou její funkce širší.

Brána slouží také jako vyrovnávací paměť, což chrání systém před výpadky. Díky předběžnému zpracování dat – agregací, sumarizací a synchronizací provozu z různých zařízení a komunikačních protokolů – se výrazně minimalizuje objem dat, která je třeba posílat do cloudu. To šetří hlavně energii. Zároveň je rychlejší doba odezvy a minimalizují se náklady na síťový přenos.

Zlepšení pokrytí a kapacity

České radiokomunikace si vybraly pro dodávky Iot brány kanadskou společnost Tektelic a její produkt KONA Macro IoT Gateway.

KONA Macro IoT Gateway
KONA Macro IoT Gateway - Zdroj Twitter společnosti Tectelic

Jde o výhodné řešení pro operátory a podniky, které vyžadují velmi škálovatelnou nízkonákladovou bránu pro LoRaWAN, která minimalizuje náklady při současném zlepšení pokrytí a kapacity.

Bránu lze rychle a snadno instalovat, je extrémně kompaktní a lehká. Zahrnuje zabudovaný celulární modem a také anténu GPS.  Bránu Makro KONA lze nainstalovat všude tam, kde je třeba snížit požadavky na místo. Má vysoce dostupný design, podporuje konfiguraci v provozu a aktualizaci softwaru. Navíc se může se pochlubit vynikajícím mimopásmovém potlačením rušení z jiných sítí např. mobilních sítí nebo přenosů zpráv z pagerů).

Gateway odolá extrémnímu počasí i pronikání cizích signálů

Extrémní povětrnostní jevy (extrémně horké nebo chladné počasí) nejsou pro KONA Macro Gateway žádný problém. Brána má široký teplotní rozsah s provozní teplotou -40 až 60 stupňů Celsia.

České radiokomunikace úspěšně používá bránu Tektelic KONA Macro od roku 2018.

Podle zkušeností Českých radiokomunikací patří mezi hlavní přednosti bran provozní stabilita a vysoký výkon na rádiové jednotce brány.

Všechny brány KONA Macro navíc obsahují robustní filtry, které omezují průnik nežádoucích signálů, zejména těch od mobilních operátorů.

Síť Českých radiokomunikací tak umožňuje přesnou geolokaci pomocí kombinace technologií TDoA a RSSI a úspěšně dosahuje kompromisu mezi energeticky náročným GPS a nepřesnou technologií RSSI. Vlastními testy České radiokomunikace zjistily, že v rámci polygonů dosahuje přesnosti desítek metrů, což je dostatečné především pro zaměřování polohy uživatelů, sledování v logistice, dodavatelském řetězci, zabezpečení atd.

 

Pokrytí sítí LoRaWAN od CRA. Zdroj: cra.cz

Řešení pro domácnosti, firmy a instituce a boj proti respiračním nemocem

Společnost Tektelic dodává jak celková řešení pro internet věcí, tak senzory a IoT brány.

Zaměřuje se při tom na chytré sledování teploty, míry oxidu uhličitého, vlhkosti, světla v místnosti. Nabízí také např. nástroj pro rezervaci zasedacích místností se sledováním obsazenosti místností a sledováním stavu.

Senzory Tectelic

Tectelic dále dodává senzory, které monitorují povětrnostní podmínky, pohyb osob, například dětí a seniorů, senzory pro využití v zemědělství nebo senzory pro sledování zdravotních parametrů.

Například v Římě se pomocí senzorů od této společnosti monitorují podmínky na dvanáctihektarové botanické zahradě univerzity Sapienza, kde se pěstuje více než 300 druhů rostlin.

V zátoce Green Bay v americkém Wisconsinu se takto sleduje kvalita vody, v chorvatském Varadzinu měří pomocí senzorů spotřebu vody. Využívají se i na sledování podmínek pro skladování vakcín, ochranu uměleckých děl v galeriích a na mnoha dalších místech.

IoT v boji proti respiračním chorobám

Nejnověji společnost uvedla na trh nový nástroj na monitorování CO2 v budovách, díky kterému chce přispět k boji proti pandemii koronaviru. Ve třídě, zasedací místnosti, restauraci nebo jiném veřejném místě, které není řádně větráno zůstávají Aerosoly COVID-19 ve vzduchu celé hodiny. Právě to je jedna z hlavních příčin přenosu COVID a důvod, proč mnoho lidí onemocní ve vnitřních veřejných prostorách. Taková situace vyžaduje neustálé monitorování hladin CO2 uvnitř vnitřních prostor, aby bylo možné podle toho naplánovat ventilaci. Právě díky senzoru Tektelic Breeze lze monitorivat koncentraci CO2, teplotu, vlhkost, světlo a pohyb. Lze ho použít v kanceláři, domácnosti nebo škole. VE chvíli, kdy se hladina CO2 se blíží k limitní hodnotě, upozorní vás na to, že je pořeba vyvětrat a tím snížit riziko přenosu nemoci.

Chcete vědět více o využití IoT sítě nebo o gatewayích?

Ptejte se IoT specialistů z CRA

Články na podobné téma
Videokonference:  IoT pro chytré aneb úspěšná implementace

Videokonference: IoT pro chytré aneb úspěšná implementace

Na konferenci IoT pro chytré aneb úspěšná implementace se diváci seznámili hned s několika projekty, kde internet věcí šetří čas a peníze a přináší cenná data v oblastech, kde nebyla nikdy…
2021-04-09
Spolehlivá IoT infrastruktura + všestranný IoT integrátor = opravdový přínos pro firmy

Spolehlivá IoT infrastruktura + všestranný IoT integrátor = opravdový přínos pro firmy

Kvalitní IoT řešení vznikne samozřejmě jen za určitých podmínek. Rozhodně se neobejde bez spolehlivé a dostupné infrastruktury a vhodně zvolených senzorů. O úroveň výš se ale dostanete, když…
2020-06-30
Vstupují do segmentu Business Inteligence a Big Data

Vstupují do segmentu Business Inteligence a Big Data

V partnerské spolupráci se společností Dataddo nabízíme řešení, díky němuž je možné propojit CRA IoT Cloud se všemi renomovanými platformami a aplikacemi Business Inteligence (BI) a Big Data, jako…
2019-10-23

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/