04. 08. 2020 Téma: Smart city

Přehled 10 IoT aplikací a řešení 1. díl - Smartcity

10 IoT aplikací a řešení, které usnadní a zlepší život, prostředí a parkovaní ve městech a obcích.
IoT má praktické využití v každodenním životě. Pojďme se podívat, které aplikace můžete používat už nyní. 
Přehled 10 IoT aplikací a řešení 1. díl - Smartcity

S tím, jak se technologie teprve rozrůstají a města se s nimi teprve učí, tak určitě nezůstanou u současných funkcionalit a budou se nadále rozvíjet. S tím pomůžou i end-to-end řešení IoT firem pro města a obce, která pomohou s nasazením a správou.

Jakých oblastí se smart city dotýká:

Smart City - 3D

Originální aplikace, která pomocí 3D modelů ukáže pohled do fungování chytrého města. Jedná se o fiktivní město, kde najdete zvýrazněné objekty a oblastmi městské infrastruktury. Aplikace pomáhá lépe porozumět, co to chytré město vlastně je a jak může technologie využít i vaše město nebo obec.

Po městě se můžete pohybovat v libovolné perspektivě a po najetí na konkrétní oblast se zobrazí text, který vysvětlí, jak to vlastně funguje. Nezůstává ale pouze u měst, ale druhá část aplikace se věnuje i chytrým domácnostem

Je to skvělá aplikace, která dokáže popsat technologie a fungování chytrých zařízení a senzorů. které můžete využít i u sebe doma. Zároveň úředníkům a politikům pomůže s plánováním strategie při rozvoji chytrého města. Určitě aplikace stojí za stažení. Je neustále aktualizovaná a tím pádem tam najdete ty nejnovější technologie a postupy.

Stáhnout v App Store, Google Play nebo pro PC.

Smart Waste Management by Sensoneo

Chytré odpady s využitím IoT mají před sebou velkou budoucnost. Podobný koncept již adaptovalo více českých měst. Za všechny je vhodné zmínit alespoň Prahu nebo středočeský Kolín. Chytré popelnice má také slovenská Nitra a určitě budou přibývat další.

V tuzemsku se podobným řešením zaobírá například Sensoneo. Konkrétně Praha využívá více než 400 kontejnerů osazených senzory, které sbírají dala využívaná následně k efektivnější správě odpadového hospodářství.

Občané mohou využívat aplikaci s názvem Smart Bin Monitoring Sensoneo. Ta dokáže informovat o nejbližších prázdných kontejnerech. K těm vás dovede navigace. Případně vám sama vyhledá vhodný kontejner vzhledem k druhu odpadu. Stejně tak mohou majitelé aplikace obratem nahlásit kontejner přeplnění či poškozený. Efektivně tak přispějí k čistému udržování prostředí ve svém městě.

Stáhnout v App Store nebo v Google Play

Smart4City

Koncept je již dostupný v některých českých městech. Využitelná je pro obecné zvýšení kvality života v českých městech na základě sdílení dat a pro lepší optimalizaci dopravy. V budoucnu bude podpora dalších českých měst přibývat a má potenciál zasáhnout do dalších oborů než doprava.

Zatím funguje ve městech: Benešov, Kolín, Kosmonosy, Louny, Mladá Boleslav, Mělník, Nymburk, Pardubice, Poděbrady, 

Uživatelé po stažení aplikace mohou pohodlně platit parkovné jednoduše ve více městech najednou. S výběrem parkoviště vám pomůže GPS, chytrá notifikace zase zajistí, že vymezenou lhůtu pro parkování nepřekročíte.

Svěřování citlivých údajů aplikaci je zcela bezpečné. Informace o vaší platební karty jsou ukládány pouze do brány ČSOB. Právě tato společnost je partnerem aplikace. Aplikace podporuje široké spektrum platebních karet, kromě tradičních karet Visa a MasterCard také například Maestro či American Expres nebo V Pay.

Stáhnout v App Store nebo v Google Play

ParkSimply

ParkSimply je další součástí konceptu Smart City, jež je zaměřen na pohodlné placení parkovného v českých městech. Konkrétně pro - Plzeň, Praha, Brno, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Letohrad, Moravské Budějovice, Pardubice, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Vsetín.

Intuitivní a snadno ovladatelná aplikace umožňuje jednoduché placení parkovného. Stačí zadat SPZ dotyčného vozu, dobu parkování a částku zaplatit. Zájemci mohou využít další inteligentní funkce, jako je uložení většího počtu registračních značek nebo předvolení již dříve zadávané SPZ při příštím využití aplikace.

V parkovací zóně, která tento systém využívá, je navíc nutné zadávat SPZ veškerých vozů, tedy i těch, které chytré parkování nevyužijí. Je to z toho důvodu, aby bylo možno úhradu parkovného jednoduše kontrolovat.

Stáhnout do chytrého telefonu (iOS + Android)

Můj Trutnov

Důkazem, že chytré technologie nenacházejí využití jen ve velkých metropolích, je Trutnov. Město v severovýchodních Čechách má okolo 30 000 obyvatel. Místní mohou využít aplikaci nazvanou jednoduše Můj Trutnov. Ta je založena na platformě CityApp, jež usiluje o rozšíření IoT v českých městech.

Obyvatelé Trutnova v chytré aplikaci nejen dostávají možnost být obratem informováni o aktuálním dění ve městě. Další velmi užitečnou funkcí je modul, který umožňuje hlášení závad. Občané mohou dotyčné problematické místo jednoduše vyfotografovat a informovat tak místní úřady.

O řešení se pak postarají technické služby nebo správa městské zeleně. Snadno tak lze odstranit závadu na chodníku, rozbitou lavičku nebo poškozené veřejné osvětlení. Zapojení samotných lidí je jedním z klíčových principů uplatnění IoT v českých městech.

Stáhnout v App Store nebo v Google Play

eParkomat

Problémy s parkováním se rozhodli řešit také v Písku. Toto jihočeské město se stalo jedním z průkopníků využívání chytrých technologií v tuzemsku. V rámci koncepce Smart City tak byla vytvořena i aplikace eParkomat. Ta svým uživatelům usnadnila významně život a zajistila, že Písečané již nemusejí bezmocně objíždět přeplněná parkoviště.

V mapě jsou vyobrazeny tři desítky parkovišť v Písku. Aplikace dále poskytuje údaje o celkovém počtu parkovacích míst a aktuální ceně parkovného. U vybraných parkovišť dokáže navíc zobrazit údaje o aktuální vytíženosti.

Model údajů o obsazenosti parkoviště je vytvářen v tomto případě z dat poskytovaných mobilními operátory. V budoucnu je v plánu další rozšiřování koncepce a tím úspěšné aplikovat chytré technologie do běžného života občanů.

Stáhnout v App Store nebo v Google Play

SmogAlarm

Na aktuální problematiku nejen na Ostravsku se pokusila reagovat moravskoslezská metropole. Aplikaci monitorující stav ovzduší vyvinula ostravská organizace Čisté nebe a město Ostrava finanční podporou přispělo na její aktualizaci.

Čisté nebe se při vývoji aplikace inspirovalo v zahraničí. V Česku se však jedná o zcela unikátní počin. SmogAlarm informace čerpá z dat získaných prostřednictvím měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu.

Aplikace umožňuje monitorování aktuální situace, a tím možnost přizpůsobení konkrétního chování. Dozvědět se tak z ní můžete například to, že aktuální stav není vhodný pro venkovní sportovní aktivity. Aplikace pokrývá celé území ČR.

Stáhnout v App Store nebo v Google Play

Smart City Pardubice

V Pardubicích se v rámci Smart City zaměřili nejprve na vybavení škol. Ty dostaly energetický dispečink, jež má především monitorovat celkovou spotřebu energie, případně hlásit vzniklé závady.

Také východočeské město pro své občany přichystalo možnost snazšího parkování. Právě inteligentní parkování se řadí mezi zásadní pilíře Smart City. Vzorem v tomto případě byla španělská Barcelona. Také východočeští řidiči tak mohou volné místo k zaparkování vyhledat prostřednictvím aplikace na svém chytrém telefonu či jiném mobilním zařízení.

Právě doprava zůstává jednou ze stěžejních oblastí. Cílem je zefektivnění automobilové dopravy a zároveň také omezení jejího využívání a volba ekologičtějších dopravních prostředků. Město ve svých plánech počítá i s dalším rozvojem. Do projektu se zapojila taktéž Fakulta elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity.

Aplikace pro MHD Jihlava

Stěžejní se dopravní situace ukázala být také při zavádění prvků Smart City v Jihlavě. Zatím je v plánu projekt naváděcího parkovacího systému pro osobní automobily. Již od roku 2014 zde využívají inteligentní technologie pro efektivnější hromadnou dopravu.

Od roku 2014 jsou zde vozidla MHD preferována na křižovatkách. V praxi funguje celý systém jednoduše: vůz v blízkosti křižovatky pošle signál do řadiče světelné signalizace. Následně stejným signálem provede jakési „odhlášení“. Lokalizace vozidel probíhá prostřednictvím dat sbíraných z GPS.

Cestující mohou kromě dat ze systému preference využívat také tzv. chytré zastávky. Ty ukazují, kdy spoj reálně přijede. Umí tedy reflektovat případné zpoždění. 

Stáhnout v App Store nebo v Google Play

Aplikace Smart City Control pro města a obce od CRA

End-to-end řešení pro města a obce. Jedná se produkt společnosti CRA, které ve spolupráci s firmou ESL “zprovozní Smart City” komukoliv, kdo si o to požádá. 

Službu využije:

  • Vedení měst a obcí, které chtějí problémy řešit chytře
  • Firmy, které spravují komunální služby měst a obcí
  • Každý, kdo chce zlepšit své okolí

Vše je dělané na míru, stačí jen napsat, co potřebujete vyřešit, a specialisté z CRA už vše zařídí. “Chytré město” tak poběží na bezpečném cloudu a v sítí LoRaWan

Příklady řešení:

  • Průtokový spínač - odečty vodoměrů klidně pro celé město
  • Měření hluku a kvality ovzduší
  • Parkovací senzory 
  • Veškeré technologie od našich partnerů

Vše se řeší individuálně a na základě vašich požadavků. Podle toho se samozřejmě odvíjí i cena a doba implementace.

Chcete se na něco zeptat?

Jestli máte jakékoliv otázky, tak nás neváhejte nám napsat. Rádi vám pomůžeme s orientací v IoT světě a nasměrujeme vás tím správným směrem.

Napište nám a ptejte se

 

Články na podobné téma
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22
Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Česko je zemí cyklistů. Kola milujeme a vyrážíme na ně co chvíli. V základu jde sice o prastarý vynález, ale ho lze důmyslně spojit se současnými technologiemi a získat tak větší…
2023-06-26