28. 07. 2020 Téma: Ostatní

Jak internet věcí ohlídá únik vody, nebo zjistí bleskové záplavy

Letošní jaro a léto nás dokázalo potrápit. Nejprve sucho, potom bouřky, prudké lijáky a s nimi také bleskové povodně a záplavy. V takových podmínkách bývá majetek firem i jednotlivců v ohrožení. Jak si pomoci, když nemůžeme být na místě? Pomůže internet věcí a chytré technologie.

Jak internet věcí ohlídá únik vody, nebo zjistí bleskové záplavy

Voda je velmi drahá a každý její únik stojí nemalé prostředky. I v tomto případě můžeme využít internet věcí a pomocí technologie odhalit ožehavá místa, kde hrozí ztráty. Moderní řešení už zdaleka není příliš drahé a dostupné jen pro někoho. Dosáhnout na ně mohou i běžné domácnosti a menší firmy, které díky nepříliš náročné investici ochrání svůj majetek a mohou předejít opravdu výrazným škodám. A to díky internetu věcí, tedy díky síti, do které lze připojit nejen běžné spotřebiče, jako jsou pračky, či kávovary a mnohé další, ale především čidla, která monitorují stavy všeho možného.

Tato zařízení jejich uživateli pak poskytují okamžitý přístup k aktuálním odečtům a informaci o stavu. Jejich význam je tedy jasný. Dávají nám přehled o všem důležitém, navíc pomocí nich můžeme provést rychlou akci na dálku, například zavřít přívod vody. To vše bez naší osobní přítomnosti, pouze díky několika kliknutím v aplikaci. Pro instalace takového IoT řešení, není třeba provádět speciální stavební úpravy. Lze ho zprovoznit i ve staré nemovitosti, která na ni není dopředu uzpůsobená.

Protizáplavová IoT řešení ušetří spoustu starostí i peněz
Protizáplavová IoT řešení ušetří spoustu starostí i peněz. Ilustrační foto 

Věci, které komunikují

Internet věcí můžeme rozčlenit na čtyři důležité součásti. Je to IoT hardware, nebo zařízení, které je schopné komunikace. Může jít jak o zařízení, které je moderní a inteligentní a pro účely internetu věcí vytvořené, chytrým se může stát i zcela běžný předmět, pokud k němu připojíme ty správné senzory. Ty dokáží jednak informovat o stavu, ale také je díky nim možné zařízení ovládat. Aby mohla zařízení komunikovat, musí být zapojena do sítě, která může mít různý dosah, nejčastěji se jedná o bezdrátové řešení. Informace, které se prostřednictvím čidel získávají, se ukládají do cloudu, na vzdálené servery, kde jsou neustále k dispozici. Jsou zde uložena bezpečně, získat je lze okamžitě.

Uživatele toto umístění nemusí vůbec zajímat a starat se o něj. Pro něj je důležité, že ví, kde je najít. Pro vyzvedávání informací a ovládání zařízení je dále třeba aplikace, kterou si lze instalovat třeba do mobilního telefonu, nebo tabletu. Aplikace mají většinou jednoduché uživatelské rozhraní a nabízí celou řadu možností.

Zjistí potopu ve skladu, nebo unikající potrubí

Internet věcí pomáhá na mnoha místech. Jeho pomoc je velmi cenná i v oblasti hospodaření s vodou. V čem všem a jak konkrétně může pomoci? Jak jsme již uvedli, jeho role je nezastupitelná při hlášení nejrůznějších událostí a změn. Odhalit může například unikající vodu z potrubí, nebo kapající kohoutek. Zjistí, že ve vašem skladu zboží je potopa, protože vás vyplavili sousedi nad vámi, nebo že vaši chatu postihla akutní záplava.

Možnosti nasazení jsou skutečně široké a je jedno, zda se jedná o obří státní firmu, nebo malý obchod. Internet věcí nasazuje například ČEZ, který takto monitoruje riziko záplavy ve vzdušnicích, čerpání vody v okolí reaktoru nebo možný únik vody ve vrtu. Každý únik vody znamená ale díru do rozpočtu a zjistit, zda někde ve stěně není prasklé potrubí, může každá domácnost.

Pojišťovny nabízejí IoT čidla

To, že internet věcí umožňuje ochránit majetek a ušetřit peníze, si všimly i pojišťovny, které jeho nasazení podporují. Podle údajů České asociace pojišťoven totiž dojde ročně k 50 000 pojistným událostem v hodnotě 1 miliardy, které byly zapříčiněny vodovodními škodami. Generali a Česká pojišťovna se tak rozhodly nabízet svým klientům, kteří si pořídí určitý pojistný tarif, bezplatně čidlo od brněnského startupu Senzoor. Jejich senzor Aqua upozorní na třeba na prasklou přívodní hadici k trubce, nebo jiný únik vody. Je jen otázkou času, kdy pojišťovny využití chytrých senzorů do svých služeb zabudují na přímo a budou je nabízet ve větší míře, či na jejich nasazení naváží cenu pojistného.

Vodní a pohybové čidlo od společnosti Senzoor
Vodní a pohybové čidlo od společnosti Senzoor

Detektor úniku vody od společnosti REX SERVICES
Detektor úniku vody od společnosti REX SERVICES

 

Kterou IoT síť?

Co vše potřebujete, pokud se pro ochranu před únikem vody a záplavami pomocí IoT rozhodnete? Na trhu si můžete vybírat z mnoha nejrůznějších čidel, ta však sama o sobě žádané informace nepřinesou. Aby fungovala tak, jak mají, je třeba je zapojit do sítě. Pokud máte v domácnosti či firmě síť Wifi, můžete si čidlo zapojit sami, bohužel se přenosem přes tuto síť spotřebovává hodně energie, což není výhodné pro čidla, která jsou napájena baterií.

Důležitým faktorem je také to, jaký má zařízení dosah, zda krátký, nebo dlouhý. Pro internet věcí se vyvinuly sítě speciální. Typickým příkladem je síť LoRaWAN. V České republice tuto síť rozvíjí České radiokomunikace. To můžete využít například pro dálkové nastavení nebo ovládání připojeného čidla nebo jiného zařízení. Jestli vás problematika sítí zajímá víc, přečtěte si naše předchozí články nebo se podívejte na informace o LoRaWAN.

Čidla, která si můžete zapojit sami, nejsou na instalaci složitá. Jednoduše je zapojíte tam, kde je potřeba a následně je pomocí jejich kódu přihlásíte do speciální obslužné aplikace. Díky tomu pak budete informováni o všech nových okolnostech, a to zprávou SMS, nebo třeba oznámením v aplikaci. Pokud je vaše řešení komplikovanější, můžete se obrátit na firmy specializované na IoT.

Bezpečnost především

Pokud jste se rozhodli pro vybudování vlastní sítě, vyberte si vždy značku, které stoprocentně věříte, pokud možno uznávaného výrobce a raději zapomeňte na zařízení, která si můžete za pár dolarů zakoupit třeba na eBay. I tato zařízení totiž mohou napadnout hackeři a ovládnout je. Počet útoků na internet věcí není zanedbatelný, proto dbejte, aby byla vaše zařízení skutečně důvěryhodná.

Seznam prověřených a certifikovaných zařízení pro LoRaWAN síť

Poraďte se o výběru vhodného protizáplavového IoT řešení

Zeptejte se zkušených odborníků s dlouholetou praxí

Články na podobné téma
IoT Solutions World Congress 2024: 8 nejzajímavějších přednášek

IoT Solutions World Congress 2024: 8 nejzajímavějších přednášek

Už v prosinci minulého roku jsme vás lákali na nejvýznamnější světové IoT akce a konference. Jednou z nich byl IoT Solutions World Congress 2024 v Barceloně, který se stal klíčovou…
2024-07-19
Právo a internet věcí: Jak je Česká republika připravena?

Právo a internet věcí: Jak je Česká republika připravena?

Internet věcí (IoT) představuje revoluci v propojení každodenních zařízení s internetem, což přináší nejen obrovské možnosti, ale také nové výzvy, zejména v oblasti kybernetické…
2024-06-26
Využijte IoT pro efektivní ESG

Využijte IoT pro efektivní ESG

Pro investory, vedení firem, ale i pro širokou veřejnost je zodpovědný a udržitelný přístup k obchodu a výrobě stále důležitější. V současnosti zahajují společnosti po celém světě ambiciózní…
2024-05-17