21. 07. 2022 Téma: Smart city

Jste na dovolené? Váš dům pohlídá IoT

Léto, čas dovolených je zde. Své domovy opouštíme na kratší či delší dobu a pro zloděje nastává čas hojnosti, kdy mohou navštívit mnoho domácností, které jsou zcela prázdné. Některé jsou sice prázdné, ale nikoliv bez dozoru. Mnohé z nich jsou hlídané díky internetu věcí.

Jste na dovolené? Váš dům pohlídá IoT

V roce 2021 došlo v České republice podle statistik Policie ČR k 30 748 případům vloupání, což je dokonce o více než 10 000 vloupání více v porovnání s předešlým rokem. Počet tedy vzrostl významných 48,8 %. Každý rok k ohromnému množství vloupání, a to nejčastěji v létě.

IoT vás díky chytrým senzorům a mobilní aplikaci ochrání před zloději
Ilustrační foto

Mnozí z nás provádějí nejrůznější fígle ve snaze se nežádoucí „návštěvě“ vyhnout. Necháváme například zapnuté světlo v některé místnosti nebo si pozveme někoho, aby nám zkrátka byt ohlídal, zatímco jsme na dovolené. Existuje ale mnohem efektivnější zabezpečení domova

Klasický alarmy mají své nevýhody

Alarmy jsme objevili už před několika desetiletími, ale mnohé z těchto klasických zabezpečovacích systémů jsou pro mnohé majitele nemovitostí a jejich sousedy postrach. Velmi často se totiž spouštěly nadarmo. Stačilo, aby do objektu vlétl pták nebo někde proběhla kočka.

Alarm musel navíc být propojený rozsáhlou a mnohdy nevzhlednou kabeláží, která se nezřídka poškodila, čímž alarm pozbyl na funkčnosti.

Klasický alarm se buď snažil odstrašit pachatele zvukovým a světelným signálem, nebo mohl být napojený na tzv. pult centrální ochrany či na mobilní telefone majitele. Pokud došlo k falešnému alarmu, majitel neměl šanci se přesvědčit, že nebezpečí nehrozí a že může alarm vypnout.

Nejčastější využití internetu věcí? Zabezpečení vede

Zabezpečení objektů díky připojení do internetu věcí je patrně nejčastější činností, pro kterou internet věcí využíváme.

Podle údajů Českého statistického úřadu, který prováděl v roce 2021 šetření ohledně internetu věcí ve firmách, používají podniky s deseti a více zaměstnanci v České republice zařízení internetu věcí nejčastěji k zabezpečení svých objektů. Celkem tento způsob užití uvedlo 26 % podniků, přičemž nejčastěji nachází IoT uplatnění pro bezpečnostní účely v automobilovém průmyslu nebo v telekomunikačních činnostech. V obou těchto odvětvích to bylo shodně 44 % podniků. Zabezpečovací systémy si ale oblíbily i domácnosti. 

Pokrytí i na odlehlých místech bez drátů

Zloději si za svů cíl velmi často vybírají chaty a chalupy, které leží na odlehlejších místech. Velmi často tam není pokrytí signálem mobilníc operátorů, takže nelze využít běžné systémy zabezpečení.

Právě na těchto místech najde své využití bezpečnostní systém, který je připojený do sítě internetu věcí. Tato síť má velmi dobré pokrytí, a to i na místech, která jsou mimo civilizaci. Navíc zařízení na bázi IoT nemusíte zapojovat do zásuvky. S IoT senzory a bezpečnostním zařízením můžete ochránit i objekty, které nejsou v dosahu elektrické rozvodné sítě.

IoT čidla jsou totiž vesměs nízkoenergetická zařízení a na jejich provoz stačí běžná baterie. Ta postačí až na několik let provozu. Navíc vás čidlo většinou umí i včas upozornit, že potřebuje baterii vyměnit.

Díky těmto vlastnostem se zabezpečovací IoT systémy hodí například i pro zabezpečení památkově chráněných objektů, u kterých se nesmí narušit vzhled místa a nesmí se provádět žádné zásadnější zásahy do konstrukce.

Přečtěte si více o monitoringu památek pomocí IoT

Přečíst článek

Kamery a alarmy

Bezpečnostní systém zahrnuje kamery a alarmy, které se umístí na strategická místa. Nejčastějším místem průniku do domu jsou okna a dveře. Ty se osadí senzory, které detekují průnik do domu. Do místností se instalují senzory vibrací, které rozeznají, zda je místnost obsazená a zda do ní někdo přišel. Data ze senzorů a kamer se odesílají do cloudu, kde se zpracovávají a následně zobrazují v mobilní nebo webové aplikaci. Dopředu lze nastavit, kdy má být objekt prázdný a kdy se tedy mají senzory aktivovat. Alarm lze v jeden okamžik vypnout všude i ve vybraných místnostech.

Snadné ovládání

Původní alarmy se ovládaly přes panel na stěně. Toto ovládání připravilo uživateli horké chvilky, když si nemohl vzpomenout na heslo, nebo způsob, jakým se ovládání aktivuje.

Bezpečnostní systém založený na IoT nabízí velmi přehledné ovládání, které je usnadněné pomocí grafického rozhraní.

Systém se tedy ovládá prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu nebo tabletu. V něm je zcela přehledně zobrazeno, které části se případný alarm týká. K ovládání zabezpečovacího zařízení je možné přistupovat odkudkoliv, třeba i z dovolené na exotických místech. Pokud alarm zahlásí nestandardní situaci, můžete si na dálku díky kameře zkontrolovat hlídanou oblast. V případě, že se jedná o falešný poplach, rovnou alarm vypnete. V případě podezření z vloupání naopak můžete na dálku přivolat policii. I IoT alarmy můžete připojit na tzv. pult centrální ochrany, kde jakoukoliv nesrovnalost odhalí bezpečnostní služba, která vyjede situaci zkontrolovat.  

Aplikace k bezpečnostnímu systému postaveném na IoT
Ukázka bezpečnostní aplikace od společnosti 1. REX SERVICES, a.s.

Integrace do chytré domácnosti

Zabezpečovací zařízení lze integrovat do systému chytré domácnosti, který se stará například o vytápění, svícení apod.

Takto lze zabezpečení domu obohatit o další činnosti, které lze v chytré domácnosti ovládat. Asi si dovedete představit, jak může na narušitele působit, pokud se v domě nejenom rozezní alarm, ale zároveň se také otevřou žaluzie a rozsvítí veškerá světla a ozve se hlasová výstraha, že policie už je na cestě.

A v rámci chytré domácnosti najdou IoT senzory i další využití. Zloději nejsou to jediné, před čím nás IoT může chránit. Hodí se například i ve chvíli, kdy třeba jen praskne potrubí nebo dokonce při obraně před přírodními živly jako oheň, voda, nebo vítr.

 

Zjistěte, jak chránit nemovitost, když jste pryč

Poraďte se s odborníkem na zabezpečení 

Články na podobné téma
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22
Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Česko je zemí cyklistů. Kola milujeme a vyrážíme na ně co chvíli. V základu jde sice o prastarý vynález, ale ho lze důmyslně spojit se současnými technologiemi a získat tak větší…
2023-06-26

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/