Parkovaní nejen ve městě

Parkovaní nejen ve městě

Kategorie řešení:

  • Město, kraj, region, veřejná správa
  • Firmy a průmysl
  • Chytré budovy
  • Doprava a distribuce
  • Pretotyping, piloty
  • Služby pro IoT poskytovatele

Vhodné pro:

  • osobní doprava (automobil, kolo..)
  • nemocnice

Uživatel IoT řešení:

Město, provozovatel parkoviště

Lokalita:

ČR, Středočeský křaj

Rozsah dodávky:

End-to-End řešení, konzultace, poradenství, návrh řešení, HW - IoT zařízení, Instalace IoT zařízení, SW - IoT aplikace, SW - IoT datová platforma, analytika, SW - IoT mobilní aplikace pro koncové uživatele, Projektový management IoT dodávky, Servisní dohled, Servis a reklamace

Detail IoT řešení

Průměrný řidič hledá parkovací místo asi 15 - 22 minut. Často to znamená větší spotřebu paliva, s tím spojené emise do ovzduší a nižší komfort. Připočteme-li ztráty podnikatelů, u kterých mají lidé méně času utrácet, a stres, který pak řeší zdravotnická zařízení, dostávají se výzkumy až k číslům jako 45 bilionů EUR jen pro 300 měst v USA. Přitom se očekává, že do roku 2050 bude žít ve městech 70 % populace.

Co se pomocí IoT měří:

Aktuální obsazenost konkrétního parkovacího místa.

Příklad použití:

V roce 2018 instalovalo město ve středních Čechách chytré senzory na 55 míst na hlavním náměstí. Přímo na konkrétní parkovací místo byly umístěny senzory velikosti puku, které komunikují bezdrátově, a napájeny jsou z baterie. Informace o obsazení parkovacího místa se bezdrátově předávají centrální aplikaci. Data se navíc v rámci pilotu promítali na informační tabule navigující na parkoviště.

Přínosy:

Online přenos do navigačních systémů / Navigace na konkrétní parkovací místo / Informace o vytíženosti parkoviště celkem, ale až do časového snímku dne pro plánování a rozvoj / Určení průměrné doby parkování pro další užití (kontrola vybraného parkovného, podklady pro platební systémy, spolu s platebními informacemi podklad pro Policii) / Bez nutnosti přivádět kabel, oproti závorovým systémům informace až na úroveň parkovacícho msíta / Oproti kamerovým systémům bez vlivu při špatné viditelnosti apod.

Další rozvoj:

Informace řidičů o blížícím se konci platnosti parkovacího lístku, při propojení s parkovacím systémem i možnost prodloužení a doplatku online propojení s dalšími městskými systémy jako je osvětlení, měření emisí, říení semaforů, měření hluku z dopravy rezervace konkrétního místa spolu s kartou či jiným prostředkem kontrola parkovacích oprávění či oprávněnosti užití speciálních míst (např. místa pro invalidy) propojení s manuální zábranou přímo na parkovacích místech Sdílení parkovacího místa

Kde všude se řešení hodí:

Města, obchodní domy, zábavní parky, turistické atrakce, letiště, vlaková či autobusová nádraží, P+R parkoviště"

Kde jinde bylo obdobné řešení použito:

Trnava, Nitra, Amsterdam, Hamburg, Seattle, Bratislava - Karlova Ves, Krakow, Utrecht