25. 03. 2020 Téma: Zdraví a sociální služby

10 příkladů, jak IoT pomáhá pečovat o naše zdraví

V těchto chvílích je zdravotnictví často skloňované téma. V minulém článku jsme psali o IoT v boji proti virům a pandemii. Dneska budeme navazovat na téma zdravotnictví a IoT. Už nyní jsou vidět výsledky a není pochyb o tom, že chytrá zařízení si budou nadále nacházet cestu do zdravotnictví a ulehčovat, jak zdravotnickému personálu, pacientům, tak i rozpočtu.
10 příkladů, jak IoT pomáhá pečovat o naše zdraví

O čem dnes bude řeč

V těchto chvílích je zdravotnictví často skloňované téma. V minulém článku jsme psali o IoT v boji proti virům a pandemii. Dneska budeme navazovat na téma zdravotnictví a IoT. Už dnes jsou vidět výsledky a není pochyb o tom, že chytrá zařízení si budou nadále hledat cestu do zdravotnictví. Budou usnadňovat práci zdravotnickému personálu, pomáhat pacientům i rozpočtu.

Jakou pozici má IoT ve zdravotnictví?

Dalo by se říct, že IoT se ve zdravotnictví objevuje už poměrně dlouho. Všemožné senzory a přístroje, které má pacient v nemocnici připojené na sobě, můžeme považovat za průkopníky. Postupem času se podobná zařízení a senzory už pouze zmenšovaly a díky bezdrátovým technologiím zmizely i nešikovné kabely.

Navíc zařízení jsou připojená k internetu a mohou odesílat data na centrální uložiště, kde s nimi může pracovat i vaše mobilní aplikace. Lékaři i pacienti mohou tedy vidět stejná data. Samozřejmě pacienti s takovými daty neumí pracovat, a proto je lékaři ještě analyzují, než sdělí diagnózu pacientům. S diagnózou dnes navíc může pomoci i umělá inteligence.

Svým způsobem tedy má IoT ve zdravotnictví pozici asistenta. S rozvojem umělé inteligence (AI) a machine learningu (ML) se ale IoT zařízení stávají čím dál tím důležitějším článkem řetězce. V některých příkladech už třeba dokáže odhalit rakovinové nádory dříve, než by bylo pro lidského doktora vůbec možné.

Dalším nezbytným faktorem je sběr a vyhodnocování dat. Čím více se IoT zařízení dostávají do základní výbavy nemocnic a domácností, tak máme k dispozici více dat, na kterých se můžeme všichni učit odhalovat zdravotní úskalí nebo zkrátka jen žít zdravěji.

Co to je mHealth?

Doslova můžeme mHealth přeložit jako mobilní zdravotnictví. Naše chytré telefony nás už provází na každém kroku a spíše nás ruší nebo odpoutávají pozornost od dění kolem nás. Ve zdravotnictví je ale považován za důležitého pomocníka. Právě proto, že ho máte většinou u sebe.

Na základě nasbíraných dat a díky připojení k internetu můžete mít v kapse vlastního doktora, který upozorní na blížící se nebezpečí. Ať už ve formě zvýšeného cukru nebo srdeční arytmie.

Mezi mHealth aplikace se řadí například

  • Aplikace pro správu léků
  • Fitness aplikace
  • Aplikace pro sledování těla, aktivit a spánku
  • Sledování těhotenství
  • Aplikace pro individuální nahrávání zdravotních aktivit

Každým týdnem se vytváří nová zařízení i aplikace a každou autorizovanou najdete ve svém obchodě s aplikacemi. Nové technologie a IoT zařízení jsou čím dál dostupnější a určitě si cestu do spousty domovů a nemocnic najdou.

Chytrá karanténa

Mobilní zařízení mohou navíc sloužit také veřejnému zdraví a být prospěšné pro všechny. Posledním a aktuálním příkladem může být chytrá karanténa. Pomocí dat z mobilních sítí nebo pomocí údajů o transakcí provedených platební kartou bude speciální tým hledat lidi, kteří přišli do kontaktu s někým, kdo měl pozitivní test na COVID-19. Tím se zabrání rychlému šíření nákazy a ochrání to vlastně všechny.

10 příkladů, jak už IoT pomáhá pečovat o naše zdraví

Pojďme se podívat trochu blíže na 10 zajímavých příkladů, které ve světě už pomáhají k lepšímu zdraví. Hlavně díky organizaci, správné analýze dat a jejich vyhodnocení.

Dnes najdeme chytrá zařízení už pomalu v každé větší nemocnici. Je pouze otázkou času, než se ve větším měřítku dostanou i do krajských nemocnic, ordinací praktických lékařů nebo do rozvojových zemí.

Díky umělé inteligenci a optimalizovaným algoritmům můžeme ulevit zdravotnickému personálu v nemocnicích. Díky tomu by se specialisté mohli více soustředit na odbornou práci a neztrácet čas rutinními záležitostmi.

1. Monitoring pacienta na dálku

Až 30 % pacientů po operaci je znovu přijato zpět do nemocnice na sledování. Řešení mimořádných událostí je stále výzvou. Ve spolupráci s IoT je ale možné vzdálené sledování pacienta, který může být v pohodlí svého domova. To může mít pozitivní vliv na jeho psychiku a tím pádem i na zdraví. Kdo někdy ležel na nemocničním lůžku, tak určitě ví, o čem zde mluvíme.

Pacient na sobě může nosit zařízení se zabudovanými senzory, které monitoruji stav po celý den nonstop a automaticky informují lékaře.

Výhody monitoringu na dálku:

  • Lidé na vesnicích nebo v místech, kde není možné navštívit rychle lékaře, pomůže ochránit v nečekaných situacích a sníží úmrtnost na venkově.
  • Včasný přístup zdravotnického personálu k datům zvyšuje užitek a celkový potenciál.
  • Aplikace oznámí lékařům například to, že pacient neužívá léky pravidelně nebo vůbec.
  • Poptávka po podobných zařízení za poslední roky pouze roste. Lékaři si už zvykají, že data lze mít kdykoliv a kdekoliv po ruce.

2. Chytré hodinky proti depresi

Nedávno technický gigant Apple začal pracovat na svých chytrých hodinkách, které dokáží detekovat úroveň deprese. Každý rok se mnoho lidí léčí na depresi. Toto zařízení může sledovat stav a navrhovat, co dělat a jak se depresi bránit. Jedná se o inovativní příklad umělé inteligence ve zdravotnictví, což pomáhá předpovídat úroveň deprese uživatelů.

Chytré hodinky proti depresi

Výhody chytrých hodinek:

  • Jeden z nejchytřejších příkladů řešení zdravotní péče v oboru IoT
  • Aplikace sama hodnotí a monitoruje úroveň deprese pacienta a ukládá data do cloudu
  • Umožňuje psychologovi pochopit problémy pacientů sledováním monitoru
  • Výsledek testů této aplikace ukazuje, že je velice spolehlivá
  • Vědci vyvíjejí další aplikace pro propojení se spánkovým cyklem a fitness aktivitou k léčbě deprese

Monitoring hladiny glukózy v krvi

Monitoring glukózy

Monitoring v aplikaci zdroj:ubuntupit.com

Cukrovka je chronické onemocnění. Inzulín řídí hladinu glukózy v naší krvi. Když slinivka produkuje méně nebo žádný inzulín, hladina cukru v krvi může létat nahoru a dolů. To může vést k poškození vnitřních orgánů a způsobit velké zdravotní komplikace nebo dokonce smrt.

IoT aplikace s nositelnými nebo vestavěnými tělesnými senzory tenhle problém minimalizují, protože nepřetržitě monitorují a odesílají data o hladině cukru v krvi. Tím pomáhají minimalizovat riziko úmrtí nebo komplikací.

Další výhody průběžného monitoringu glukózy

  • Vysílač nebo senzor odesílá data na obrazovku počítače nebo chytrého telefonu a poté je může analyzovat lékař.
  • Vzhledem k tomu, že je možné kontrolovat hladinu cukru v reálném čase, mohou pacienti včas podniknout potřebné kroky.
  • HbA1c je spojena s proteinem. Zvýší-li se riziko cukrovky, může se tato hladina zvýšit. Sledováním pomocí senzoru pomáhá lépe kontrolovat hladinu HbA1c a rychle reagovat na případné problémy.
  • Jednou z nevýhod tohoto typu aplikace je, že vám nemusí poskytnout 100% přesné výsledky.
  • Léčba diabetu je bohužel stále zastaralá. Pokud bude IoT implementováno ve zdravotnických aplikacích, bude snazší zachránit více životů.

Chytrý inhalátor

Chytrý inhalátor

Chytrý inhalátor propojený s telefonem. zdroj:ubuntupit.com

Astma je nemoc, která není bohužel léčitelná, ale je kontrolovatelná pouze s pomocí inhalátoru. Příznaky astmatického záchvatu mohou být zaregistrovaný pacientem půl hodiny až o osm hodin dříve před začátkem záchvatu. Inteligentní řešení problému může poskytovat právě internet věcí. Inhalátor, který má připojený senzor může pacienta ihned upozornit na spouštěcí faktor (pyl ve vzduchu, teplota), aby se zabránilo astmatickému záchvatu.

Další výhody chytrého inhalátoru

  • Použití mobilní aplikace pomůže pacientům dlouhodobě bojovat s respiračním onemocněním.
  • Přesné sledování současného stavu může zabránit budoucím záchvatům.
  • Lékaři budou moci sledovat stav nemoci a informovat pacienta, pokud se vyskytne problém.
  • Automaticky propočítá nasbíraná data ze senzorů a navrhne pacientům doporučený postup.

Speciální kontaktní čočky

Speciální kontaktní čočky

Chytrá kontaktní čočka Triggerfish se zabudovaným senzorem

Oko je neobyčejně citlivý lidský orgán. Proto je těžko uvěřitelné, že se do kontaktní čočky povedlo implementovat senzor, který umožňuje detekovat příznaky očních nemocí. To může v budoucnosti pomoci spoustě lidem a taková chytrá čočka může způsobit mimořádný pokrok v tom, jak se přistupuje k oční léčbě.

Výhody, které nás čekají v budoucnosti

  • Detekce hladiny slzné glukózy a včasná detekce cukrovky nebude v krátké budoucnosti žádnou překážkou
  • Vědci pracují na řešení presbyopie. To je onemocnění způsobené ztrátou elasticity oční čočky. Právě zde by kontaktní čočky založené na senzorech mohli nejvíce pomoci
  • Triggerfish je inteligentní kontaktní čočka (na obr.), která už umí detekovat změnu velikosti oční bulvy, což je příznak glaukomu. To pomůže včasnému řešení problému

Chytré naslouchátko

Chytré naslouchátko

zdroj: ubuntupit.com

IoT ve zdravotnictví hraje čím dál tím důležitější roli a aplikace pro chytrá naslouchadla jsou již známá po celém světě. Téměř 466 milionů lidí má progresivní problémy se ztrátou sluchu. Je tedy velká poptávka po naslouchátku, které umí usnadnit život lidem, které už tolik neslyší.

Výhody chytrého naslouchátka

  • Je možné zapnout nebo vypnout světlo ze vzdálených míst hlasovým příkazem
  • Velmi užitečná je možnost poslouchat zvuk i v hlučném prostředí
  • Pomocí senzoru kouře je možné jej použít také jako detektor požáru
  • Zvuk z naslouchacího zvonku uslyšíte kdekoli na světě pomocí chytrého naslouchátka. Obě zařízení ale musí být připojena k síti.
  • Uživatelé mohou poslouchat několik konverzací současně

 Detekce rakoviny pomocí IoT

DEtekce rakoviny pomocí IoT

Zákulisí detekce rakoviny. Zdroj: ubuntupit.com

IoT má samozřejmě vysoký potenciál v průmyslových odvětvích, kde přispívá k snižování nákladů a zvyšování efektivity. Ale internet věcí ve zdravotnictví nám toho může poskytnout mnohem více. Třeba v boji s rakovinou.

Rakovina prsu je druhým nebezpečným jevem pro ženy, hned po rakovině plic. Myšlenkou detekce rakoviny prsu je použití speciální podprsenky „ITbra“, která je účinnější než jakýkoliv dosud známý postup detekce rakoviny. A dokáže detekovat změny teploty pomocí sedmi zabudovaných senzorů na prsní tkáni a tím pomůže detekovat nádor mnohem dříve, než by dokázal lékař nebo samotná pacientka.

Hlavní výhody takové podprsenky ITbra

  • Analýza abnormální struktury používá algoritmus strojového učení k predikci rakoviny v časném stadiu. Díky tomu dokáže predikovat rakovinu mnohem dříve, než by mohl lékař.
  • Ženy ji musí nosit v průměru pouze 10 hodin měsíčně.
  • Žádné radiační nebo vedlejší účinky této nositelné technologie neexistují.
  • Snižuje náklady na detekci rakoviny. Může pomoci hlavně ženám z rozvojových zemí.
  • Pokud se objeví příznaky, informuje lékaře a pacienty pomocí chytrého telefonu.

Chytrá domácí péče o seniory pomocí IoT

 

Základní balíček pro chytrou péči o seniory. Zdroj: Rex services a.s.

V dřívějším článku, jsme téma spojení IoT a péče o seniory rozebírali více do detailů. Dnes si jen připomeneme, to nejdůležitější. Doporučujeme ale navštívit odkaz v titulku a přečíst si celý článek. Jednou se takové informace budou hodit nám všem.

Takové řešení využijí hlavně

  • Jednotlivci, kteří se sami starají o seniora a chtějí mít všechno pod kontrolou.
  • Pečovatelské služby, které potřebují mít přehled o větším počtu seniorů na různých místech.
  • Sociální zařízení, kde musejí mít přehled o velkém počtu seniorů v jednom areálu.

IoT se postará o

  • Lokaci hlídané osoby a nepřetržitý monitoring zdravotního stavu.
  • Aplikace, které pomohou s organizací léků
  • Podle potřeby je možné zajistit i specifické potřeby, jako je monitorování hladiny cukru atd.
  • Ochranu a detekci proti požáru, úniku plynu a vody.
  • Zabezpečení chat, bytů, garáží a staveb bez přívodu elektřiny.

Robotické operace s pomocí IoT

Robotické operace s využitím IoT

Robot v akci. Zdroj: ubuntupit.com

Sektor zdravotnictví se stává každým dnem složitějším, jak už jsme si v dnešním článku ukázali. Vědci stále vymýšlejí a zkoušejí nová zařízení, která můžeme připojit na internet. Lékaři už s pomocí vědců využívají robotická zařízení s podporou IoT k provádění operací. Malý robotický přístroj může provádět operace dokonce uvnitř těla pacienta.

Jak už nám roboti pomáhají

  • Umožňují lékařům provádět operace s větší kontrolou a přesností.
  • Dokážou provádět operaci ze vzdáleného místa, což může zachránit mnoho životů v nemocnicích i ve válečné zóně.
  • Už provádějí chirurgické zákroky jako jsou oprava srdeční chlopně, gynekologické chirurgické postupy a další.
  • Pro lékaře může být problémem dlouhodobá operace. Tento problém s použitím robotického zařízení jednoduše zmizí.

Poživatelné IoT senzory

Poživatelné IoT senzory

Malí a nezničitelní průzkumníci zdroj:ubuntupit.com

Řekněme, že váš chytrý telefon dostal zprávu, že váš rodinný příslušník neužíval léky ve správný čas nebo je vynechat úplně. IoT ve zdravotnictví má i pro tenhle problém řešení. Podle studie WHO až 50 % lidí neužívá léky podle pokynů lékaře. Tato praxe vede k závažnému stavu pacienta, kterému se dalo snadno předejít.

Poživatelné a “nezničitelné” senzory s vrstvou hořčíku a mědi mohou vyvolat signál, pokud se léky užívají špatným způsobem.

Další výhody

  • Sleduje, zda pacienti užívá léky v nesprávnou dobu, což může způsobit vedlejší účinky.
  • Výzkum pokračuje, pokud je možné sledovat chronická onemocnění.
  •  V oblasti duševního zdraví může tato aplikace hrát zásadní roli v léčbě, kde může pomoci s disciplínou v užívání léků.
  • IoT řešení ve zdravotní péči, jako je tento příklad, mohou snížit každodenní životní tlak na na pacienta, který musí mít na paměti spousty věcí,

Budoucnost IoT ve zdravotnictví

Je jasné, že jsme neobjevili veškerý potenciál, které IoT technologie mohou do zdravotnictví přinést. Se zvyšujícími zkušenostmi a snižujícími se náklady na vývoj i výrobu si můžeme být jistí, že IoT z nemocnic už nikdy nezmizí. Naopak. Nemocnice, které se nepodaří IoT implementovat, bude silně zaostávat oproti ostatním. Budou trpět hlavně pacienti.

Ukázali jsme si, že tento obor může zachránit rozvíjející země. Sníží se potřeba chodit do nemocnice fyzicky a základní diagnózu už půjde sestavit a sdělit pacientovi vzdáleně. Třeba přes mobil. Ten vlastní většina obyvatelstva v Africe.

Zařízení budou stále menší a chytřejší. Záleží i na pokroku umělé inteligence, která může jednoduchá IoT zařízení přeměnit na nepostradatelný nástroj pro řešení nebo prevenci vážných zdravotních problémů.

Věříme, že jsme vás v dnešním článku inspirovali a snad i pozitivně naladili. Jestli máte jakékoliv dotazy, dejte nám vědět. Napište nám na info@iotport.cz nebo se obraťte rovnou některého z našich partnerů.

Řekněte, co potřebujete, my najdeme řešení

 

 
Články na podobné téma
IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

Problémy se znečištěním ovzduší mají jak města ta hlavně kvůli husté dopravě tak vesnice, které v zimě trpí následky spalování uhlí a pevného odpadu. Díky internetu věcí je možné kdekoliv…
2023-11-26
Jak IoT usnadní i péči o děti

Jak IoT usnadní i péči o děti

Výchova dětí, a péče o ty nejmenší především, může být pro rodiče stresující. Jak může v tomto období pomoct internet věcí? Už teď si mohou rodiče pořídit některá zařízení, díky kterým…
2023-09-26
Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Vakcína proti covidu je jedním z nejaktuálnějších témat dneška. Díky tomu se dostal do povědomí širší veřejnosti fakt, že skladování vakcín a léčiv obecně není triviální disciplína. Podmínky, ze…
2021-07-09