22. 01. 2020 Téma: Zdraví a sociální služby

Chytrá domácí péče o seniory pomocí IoT

Dnes se podíváme na téma, které se jednou bude týkat nás všech. Řeč je o domácí péči pro seniory. Kvůli IoT dostáváme do rukou sadu chytrých senzorů, čidel a měřičů, která jsou připojena k internetu. Dokážou tak usnadňovat nebo zachraňovat majetek a lidské životy.
Chytrá domácí péče o seniory pomocí IoT

V článku si dneska rozebereme, jak taková chytrá péče o seniory vypadá a co všechno obnáší. Povíme si něco také o IoT, které zabezpečí a ochrání váš majetek. Na konci článku najdete odpověď na otázku, kolik to všechno může stát a jak je náročná instalace nebo správa.

O čem všem dnes bude řeč

Co je IoT a jak to funguje?

IoT - Internet of Things nebo v češtině „Internet věcí”. Často se používá i pojem „chytrá“ domácnost, farma nebo „chytré“ město. Co si pod tím ale máte představit?

IoT potřebuje 3 resp. 4 věci:

  • Hardware - To jsou čidla, senzory, lokátory nebo měřiče

  • Software - aplikace, kde můžete spravovat tento hardware a sledovat data. Nejčastěji se jedná o mobilní aplikaci

  • Síť pro IoT - Kam se zařízení připojí a může odesílat a přijímat data

  • Elektřina - Záleží na typu HW, ale spousta jich má vestavěnou baterii a tak není připojení k elektřině potřeba

Senzor od UCEEB ČVUT, který dokáže monitorovat kvalitu prostředí. Současně hlídá kvalitu vzduchu, teplotu, vlhkost, množství oxidu uhličitého nebo koncentraci organických těkavých látek
Senzor od
UCEEB ČVUT, který dokáže monitorovat kvalitu prostředí. Současně hlídá kvalitu vzduchu, teplotu, vlhkost, množství oxidu uhličitého nebo koncentraci organických těkavých látek

Další nově certifikované IoT zařízení od UCEEB ČVUT, které je určené pro dálkový odečet vodoměrů.
Další nově certifikované IoT zařízení od
UCEEB ČVUT, které je určené pro dálkový odečet vodoměrů.

Co se za poslední dekádu změnilo? 

Především se pojem IoT dostal do povědomí široké veřejnosti. Také celkový objem trhu se několikrát znásobil a tempo bude stále pokračovat. Příliv investic a větší základna uživatelů znamená, že IoT technologie budou čím dál tím levnější a dostupnější pro všechny. Pomohl hlavně rozmach chytrých telefonů, který IoT dodal širokou škálu využití.

Pomocí aplikace si můžete doma zatopit, aniž byste tam byli. Rozsvítíte světla a můžete jim měnit barvu nebo můžete sledovat svůj zdravotní stav. Všechna data máte na jednom místě a můžete s nimi následně pracovat.

Poslední důležitý aspekt IoT je právě speciální síť. Přes tu jsou zařízení připojena a mohou komunikovat s centrálou nebo s vaším mobilním telefonem. 

Sítě pro IoT se dělí na dva typy:

  • Jednosměrná - komunikuje pouze směrem ven. Tedy zařízení posílá data do centrály

  • Obousměrná - komunikace probíhá oběma směry. Je možné tedy zařízení aktualizovat a ovládat na dálku

V ČR máme dostupné 3 sítě čistě pro IoT. Jednosměrnou síť má u nás zastává Sigfox. Jedná se o francouzskou společnost a soustředí svou síť hlavně pro nízkoenergetická zařízení. Jakou jsou elektroměry, vodoměry nebo pračky. Ve zkratce zařízení, která vysílají minimální množství dat.

Na poli obousměrných sítí proti sobě soupeří ČRA s LoRaWAN proti Vodafonu a jejich síti jménem NB - IoT. Tyhle sítě jsou zase určené pro zařízení, která posílají data častěji a ve větších objemech.  Kvůli obousměrné komunikaci je možné zařízení aktualizovat nebo jej ovládat. 

Jak by IoT předešlo tragédii ve Vejprtech?

Bohužel nedávno nás postihla jedna z nejhorších tragédií v novodobé historii. Při požáru domova pro handicapované ve Vejprtech zemřelo osm lidí. Tragédie mohla být mnohem horší, kdyby hasičské sbory neměli základnu o 1 km dál. 

Proč o tom mluvíme na portále pro IoT? 

Existují čidla, která dokážou detekovat kouř nebo únik plynu a ihned informovat nejbližší centrálu. Díky tomu by personál nemusel řešit nouzový hovor a mohl se naplno věnovat evakuaci. Za druhé by se požár podařilo detekovat dříve a urychlila by se záchranná akce.

Tragédie ve Vejrptech tak nastoluje téma, jestli nemůžeme starší a handicapované spoluobčany lépe a efektivněji ochraňovat. Čidla za tisícovku mohou mít opravdu velký význam při podobných událostech. Nemusí se jednat pouze o domovy pro handicapované, pro seniory, ale může jít i třeba o školky nebo kulturní centra. Dnešní technologie nám pomohou řešit problémy způsobem, který byl před několika lety nesmyslně drahý nebo nemožný. 

Můžete tento článek poslat svým starostům, senátorům nebo majitelům sociálních a kulturních zařízeních. Ať všichni ví, co už je dneska díky IoT technologiím možné.

Co můžeme pomocí IoT měřit a hlídat?

Možností je celá řada. Můžeme monitorovat dopravu a distribuci, pohyb nebo přesnou polohu. Také únik plynu a vody, detekovat kouř nebo monitorovat kvalitu ovzduší. V našem článku se podíváme hlavně na to, jak IoT může pomoci v sektoru zdraví a sociální péče.

Senior v domácí péči nebo v sociálních zařízeních

Pojďme se podívat na konkrétní příklady a řešení, která pomohou seniorům nadále bydlet ve svém domově. Senior v domácí péči mnohdy potřebuje hlavně neustálý dohled, protože se může spousta věcí kdykoliv pokazit. IoT zařízení dokážou usnadnit práci v sociálních zařízeních a uvolnit tak ruce členům rodiny a ošetřovatelům.

Spousta podnikatelů v IoT si dalo za úkol pomoci seniorům a udělat z těžkých denních úkolů jednoduchou rutinu. Mohou tak vypnout světla, topení nebo klimatizací pomocí hlasu nebo telefonu, aniž by museli vstávat.

Například město Šternberk poskytuje starším obyvatelům osobní lokalizátor REXpersonal s tísňovým tlačítkem napojeným na městskou policii. Pokud je senior v nouzi, může si obratem zavolat pomoc.

Díky technologiím tak mohou senioři žít plnohodnotný život nadále ve svých domovech a bez závislosti na svém okolí. Druha strana naopak bude mít jistotu, že je všechno v pořádku a nehrozí žádný problém.

IoT čidla a senzory

  • Čidla, která detekují, zda klient vstal nebo použil sociální zařízení

  • Monitoruje pohyb a polohu. Dokáže upozornit, když opustí definovanou zónu

  • Spuštění poplachu pomocí SOS tlačítka

  • Ovládání světel, klimatizace, dveří a oken pomocí dálkového ovladače nebo hlasu

  • Detekce pádu

  • Je možné integrovat jakákoliv další čidla a zařízení

Partnerem IoT portálu je také Rex Services a.s., který má na svém e-shopu základní balíček pro bezpečnou domácnost seniora.

 

Základní IoT balíček pro péči o seniory od Rex Services a.s
Takhle vypadá základní balíček pro bezpečnou domácnost seniora od firmy Rex services a.s.

Kde všude se IoT řešení hodí:

  • Pro jednotlivce, kteří se starají o seniora a chtějí mít jistotu, co se děje

  • Pro pečovatelské služby, kteří se starají o větší počet seniorů a potřebují mít přehled

  • Pro sociální zařízení, kde se pod jednou střechou starají o velký počet seniorů

Podle počtu čidel a senzorů se odvíjí celková cena řešení. Veškeré nabídky se naceňují jednotlivě. Pro podrobnější informace je tedy potřeba se obrátit na dodavatele

Můžete se obrátit i na nás a my vás rádi nasměrujeme.

IoT proti požáru, úniku plynu a vody

Jak jsme zmiňovali na začátku článku, tak v téhle sekci se podíváme na IoT řešení, která dokáží „vycítit“ blížící se nebezpečí a předejít tak pohromě. Bohužel požáry mohou vzniknout všude, a to zejména v situacích, kdy to nejméně čekáme.

Detektory vás a hlavně záchranné složky dokážou včas upozornit. Častý jev je prasklý přívod vody do WC. Zkrat v elektronice nebo rychlovarná konvice, kterou jste nevypojili ze zásuvky může přivodit požár. Únik kysličníku uhelnatého (CO) je dokonce příčinou několika úmrtí ročně.

Pojďme se tedy společně podívat, jak nás IoT pomůže ochránit.

IoT detektory pro bezpečnost:

  • Detektor kouře - včas detekuje vznikající požár a vyvolá poplach

  • Záplavový detektor - upozorní na zaplavení prostoru vodou (sklep, koupelna, apod.)

  • Detektor úniku plynu - včasné zjištění úniku plynu

  • Detektor CO - detekce úniku kysličníku uhelnatého

  • Teplotní čidlo, které dokáže monitorovat teplotu v místnosti

Detektor kouře od společnosti Rex services a.s.
Detektor kouře od společnosti Rex services a.s.

 

Detektor úniku Oxidu Uhličitého (CO) od společnosti Rex services a.s.
Detektor úniku Oxidu Uhličitého (CO) od společnosti Rex services a.s.

 

Detektor zaplavení od společnosti Rex Services a.s.

Detektor zaplavení od společnosti Rex Services a.s.

 

Kde se mohou detektory hodit:

  • Všude, kde jsou lidé

  • V průmyslových oblastech doporučujeme detektor pro detekci kysličníků uhelnatého

  • V záplavových oblastech zase doporučujeme záplavový detektor

Tyhle detektory mohou zachraňovat životy opravdu všude. Dneska se bavíme ale o seniorech v domácí péči, kde včasné varování může odvrátit tragédii. 

Zabezpečení chat, bytů, garáží a staveb bez přívodu elektřiny

Teď se společně podíváme na zabezpečení domova. Hlavně z pohledu seniorů. Uděláme si ale i malý výlet na chatu. Velký počet objektů a garáží je bez přívodu elektřiny, a to komplikovalo jejich zabezpečení. V dnešní době, ale už to problém není. Na světě jsou systémy, které fungují bezdrátově a bez nutnosti připojení elektřiny.

Zloději mohou číhat všude a bohužel je všeobecně známo, že si vybírají hlavně seniory. I sem už dorazilo IoT, aby nám dalo klid na duši. Pro seniory je největší výhoda, že alarm může zloděje vystrašit. Také si mohou všimnout, že máte kamery a raději se objektu vyhnou obloukem.

Největším pomocníkem pro seniory jsou hlavně kamery před vchodem. Díky nim se mohou nejdříve podívat, kdo za dveřmi čeká, a podle toho reagovat. Pokud mají také „chytré zámky” mohou návštěvníkovi rovnou otevřít bez nutnosti vstát.

Největší riziko, ale čeká na chatě. Tam člověk není každý den a zloději to vědí. Díky IoT senzorům a čidlům to ale nevadí. Na dálku můžete zkontrolovat situaci pomocí kamer. 

Pokud se spustí alarm, ihned dostanete SMS a můžete kontaktovat policii. Není problém IoT zařízení nastavit, aby rovnou kontaktoval městskou policii. Pro důkazy pak krásně poslouží kamerové záznamy.

Máte veterána nebo drahé věci v garáži? S IoT není problém „nasadit hlídací náramek“ na věci, kterých si ceníte nejvíce. V aplikaci pak vidíte, že je stále na stejném místě. Pokud se objekt začne hýbat, tak dostanete okamžitě upozornění a můžete ihned jednat.

IoT a bezpečnost

  • Aktuální stav objektu - zajištění, teplota, vlhkost a hlavně pohyb

  • Vniknutí do objektu

  • Pohyb věcí (auto, veteráni, drahé stroje)

  • Kamery pro monitoring objektu nebo vchodu

  • Doporučujeme i detektory pro únik plynu, vody nebo detektor kouře

 

Detektor pohybu pro vnitřní použití od společnosti Rex Services a.s.
Detektor pohybu pro vnitřní použití od společnosti Rex Services a.s.

 

 Detektor otevření dveří s poplachem na mobil.
Detektor otevření dveří s poplachem na mobil. Stejně vypadá i miniaturní lokátor od společnosti Rex Services a.s.

 

Kde můžete IoT řešení použít:

  • Zabezpečení chaty bez přívodu elektřiny

  • Zabezpečení bytů a domů

  • Zabezpečení staveb bez přívody elektřiny

  • Zabezpečení garáží bez přívodu elektřiny

  • drahé nářadí, stroje, auta a veterány

Jak vidíte, tak možností je celá řada. Pro velké objekty je možné objednat bezpečnostní řešení přímo na míru.

Kolik to všechno stojí?

To je dobrá otázka. Bohužel na to neexistuje jednoduchá odpověď. Každý dům, byt nebo chata nemá stejné parametry. Také všichni máme jiné potřeby a priority.

Pro jednotlivce a domácnosti to je přece jenom jednodušší. Spousta dodavatelů vytvořila tzv. balíčky, kde najdete základní IoT čidla a senzory viz. základní balíček pro bezpečnou domácnost seniora. Název ale říká, že se jedná o základní balíček a v případě většího objektu je třeba jednotlivé čidla a senzory dokoupit. To může finální cenu zvednout i o několik desítek nebo i stovek procent.

Pro velké objekty a firmy to je už mnohem složitější. Je nutné si říct, co a kolik toho vlastně potřebujete. Nelze ani spočítat cenu z jednotlivých balíčků nebo čidel, protože ve větším odběru máte množstevní slevu. Pro orientaci to není špatný. Lépe ale uděláte, pokud napíšete nám nebo přímo dodavateli a ten vám vypočítá mnohem přesnější cenu.

Další důležitý faktor je i počet zařízení připojených k síti. Za každé zařízení platíte malou částku poskytovateli sítě do kterého máte zařízení připojená. Konkrétní částka bohužel říct nejde. Záleží na celkovém počtu zařízení a čím více jich máte, tím máte menší cenu.

Jak to je náročné na instalaci, údržbu a následnou správu?

Mnoho partnerů na IoT portu nabízí instalaci celého řešení a úvodního zaučení. Nemusíte se tedy bát, že vám poštou přijde balík s věcmi, která jste nikdy neviděli a teď to máte najednou zprovoznit. Záleží zase na typu řešení. Chytrou žárovku vám doma nikdo instalovat ale nebude. ????

Budete-li chtít celou sadu pro domácí péči seniora, zabezpečit celý dům nebo chatu, tak s pomocí a úvodním proškolením můžete počítat. To stejné platí pro firmy, které budou chtít instalovat několik desítek a stovek senzorů, čidel a měřičů.

Údržba není skoro žádná. Buďto jsou zařízení připojená k elektřině a tím pádem jim nikdy nedojde šťáva nebo mají baterie, které vydrží více, jak 5-10 let. Samozřejmě při docházející baterii budete informování s předstihem ve své mobilní aplikaci.

Co se týče aktualizací, tak ty nejsou ve vaší režii. Pokud výrobce vydá aktualizaci a zařízení funguje v obousměrné síti (např. LoRaWAN), tak se provede automaticky. Bohužel IoT zařízení, která jsou v jednosměrné síti nelze aktualizovat. To je jeden z největších mínusů jednosměrně sítě.

Obtížnost správy IoT zařízení ovlivňuje hlavně software (aplikace), která je s řešením dodávaná. Většinou se jedná o přehledné a intuitivní aplikace, kde nemáte problém najít potřebná data nebo nastavení.

Pro firemní zákazníky práci a analýzu dat zase zjednoduší programátor, který dokáže IoT zařízení propojit s firemními systémy a data vizualizovat podle vašich představ. Nastaví také notifikace na e-mail, pokud některé hodnoty dosáhnou kritických hodnot.

Poznámka na závěr? Nebojte se

Pouze to vypadá složitě, ale po první instalaci zjistíte, že na tom vlastně nic není. Hlavně každý dodavatel poskytuje podporu a když bude potřeba, podá pomocnou ruku nebo poradí.

Kam se obrátit pro více informací?

Věříme, že jste se v dnešním článku dozvěděli, jak IoT může pomoci nejen seniorům. 

Doufáme, že jsme vás inspirovali natolik, abyste náš portál sledovali i v budoucnu. Dozvíte se o spoustě dalších zařízeních, která nám budou usnadňovat život. Vývoj jde stále dopředu a s ním i IoTport.cz 

Jsme portál, který shromažďuje dodavatele a novinky na jednom místě. Ať máte snadný přístup k informacím i dodavatelům.

Jestli máte jakékoliv dotazy, dejte nám vědět, napište nám na info@iotport.cz nebo se obraťte rovnou některého z našich partnerů

Potřebujete IoT řešení na míru?

Články na podobné téma
IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

Problémy se znečištěním ovzduší mají jak města ta hlavně kvůli husté dopravě tak vesnice, které v zimě trpí následky spalování uhlí a pevného odpadu. Díky internetu věcí je možné kdekoliv…
2023-11-26
Jak IoT usnadní i péči o děti

Jak IoT usnadní i péči o děti

Výchova dětí, a péče o ty nejmenší především, může být pro rodiče stresující. Jak může v tomto období pomoct internet věcí? Už teď si mohou rodiče pořídit některá zařízení, díky kterým…
2023-09-26
Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Vakcína proti covidu je jedním z nejaktuálnějších témat dneška. Díky tomu se dostal do povědomí širší veřejnosti fakt, že skladování vakcín a léčiv obecně není triviální disciplína. Podmínky, ze…
2021-07-09