12. 08. 2020 Téma: Smart city

Jak zajistit, že se vám dítě neutopí v bazénu?

Česká republika je světovou velmocí, co se týká počtu bazénů na obyvatele. A zejména v letním období, pokud jsou v rodině malé děti, hrozí nebezpečí utonutí. Z běžných do země zapuštěných zahradních bazénů se navíc nedokáže dostat třeba ani pes. Jak se tedy bránit tragickým nehodám?

Jak zajistit, že se vám dítě neutopí v bazénu?

Naštěstí lze využít chytrou techniku, která bude hlídat, jestli do bazénu nespadlo dítě (nebo třeba domácí mazlíček), a vyburcuje jeho rodiče, aby situaci stihli včas řešit. Tato ochrana může být několika úrovňová, takže rodič bude v první řadě vědět, že je bazén otevřený, dále pak, že kdosi narušil jeho hladinu. A jako příjemný bonus tato technika může hlídat tak kvalitu vody a zaručit, že bude stále průzračná a zdravotně nezávadná.

S chytrým zabezpečním bazénů pomocí IoT senzorů předejdete utonutí
Zapuštěný venkovní bazén s automatickým krytem. Podobných bazénů bylo v ČR už v roce 2017 napočítáno víc než 400 000. Ilustrační foto

Aby byl bazén bezpečný

Moderní IoT technologie nejen že usnadňují život, ale také přispívají k tomu, aby byl skutečně bezpečný. Pokud jste si domů pořídili bazén a žijete s malými dětmi a zároveň neplavci, nikdy si nemůžete být stoprocentně jisti, že bazén neznamená nějaké nebezpečí. I v případě, že je bazén opatřený zasunovací střechou, nemůžete vědět, že je skutečně zatažená. Nelze totiž vyloučit opomenutí. A nepodceňujme ani dětskou vynalézavost.

I v tomto případě může pomoci chytrá technika a senzory, které vám pošlou informace, které v tomto případě mohou rozhodovat o lidském životě. Bazén lze totiž integrovat do ekosystému chytrého domu, který zahrnuje všechny běžné starosti o bazén počínaje napouštěním vody, automatickou filtrací s monitoringem kvality vody, přes udržování komfortní teploty napojením na tepelné čerpadlo až po integraci bazénového osvětlení do exteriérových scén.

Vodní čidlo Senzoor Aqua od společnosti Senzoor usnadní napouštění bazénu, nebo rozpozná unikající vodu

Vodní čidlo Senzoor Aqua od společnosti Senzoor usnadní napouštění bazénu, nebo rozpozná unikající vodu

Přehled o bazénu i na dálku

Kryt bazénu určitě případné problémy minimalizuje, navíc může bazén ochránit před tím, aby do něj nepadaly nečistoty například z okolních stromů. I tento kryt lze napojit do systému chytrého domu a získávat o něm informace. Pokud nebudete mít zrovna bazén na dohled a někdo otevře kryt, aniž byste to plánovali, přijde vám o tom upozornění do mobilní aplikace. To, že se bazén odkryl, je samozřejmě chráněno heslem a odkrytí mohou provést pouze uživatelé, kteří mají patřičná oprávnění, což jsou obvykle rodiče. O tom, že je bazén odkrytý, nebo zakrytý máte tedy neustále přehled, a to i tehdy, pokud doma nejste. I na dálku máte tedy informace o tom, co se u vás doma děje, zjistíte, jestli je kryt otevřený nebo zavřený, a víte, zda se někdo v bazénu koupe. Díky tomu můžete i na dálku zareagovat.

Pohybové čidlo Senzoor Move rozpozná, že někdo manipuluje s krytem bazénu
Pohybové IoT číslo s názvem Senzoor Move vám dá vědět, když někdo manipuluje s víkem bazénu bez vašeho vědomí.

Spustí se poplach

Jestliže je kryt již otevřený a máte obavu, že by mohlo dojít k pádu dítěte nebo zvířete do otevřeného bazénu, nastupuje druhá úroveň zabezpečení. Soustava kamer a infračervených závor sleduje pohyb uvnitř plochy bazénu. Ostatní plocha v okolí bazénu technologie ignorují, takže pokud se osoba pohybuje přímo u bazénu a bazén je zastřežený, okamžitě je vyvolán domácí alarm. Domácí alarm neinformuje tzv. pult centrální ochrany (PCO), ale zajistí spuštění domácí sirény, která působí na lidský sluch, začne blikat, aby rodič třeba i přes nasazená sluchátka poznal, že nastal problém. Informace, k jakému druhu alarmu došlo, se zobrazí také všem obyvatelům domu na mobilních zařízeních i ovládacích tabletech. Jestliže je součástí domu také centrální audio systém, tak je druh události opakovaně přehráván z reproduktorů domu. Díky tomu je možné na vzniklou situaci okamžitě reagovat.

Dvojnásobná kontrola a automatizace

Na přání majitelů lze například nastavit, že se „automatický bazénový dozor“ sám zapne, když v předchozích 30 minutách nebyl bazén využíván. Samozřejmě je stále možné provést akci manuálně pomocí tlačítka umístěného v blízkosti bazénu. Tuto operaci může uživatel provést i bez zadání potvrzovacího kódu, aby jej zbytečně nezdržovala. Doplněním této funkce je, že pokud se uživatel rozhodne zatáhnout kryt, systém také kontroluje, že v předchozí minutě nebyl v prostoru bazénu žádný pohyb a že nedojde ke zranění nikoho z obyvatel domu. Zatažení krytu se samozřejmě provádí s vizuální kontrolou bazénu.

Napište nám a zjistěte víc o zabezpečení bazénů pomocí IoT

Stačí nám napsat. Poradíme vám s výběrem vhodného IoT řešení pro rodinné bazény nebo i větší projekty.

Chci zabezpečit bazén nebo se jen zeptat
 

Články na podobné téma
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22
Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Česko je zemí cyklistů. Kola milujeme a vyrážíme na ně co chvíli. V základu jde sice o prastarý vynález, ale ho lze důmyslně spojit se současnými technologiemi a získat tak větší…
2023-06-26

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/