19. 11. 2020 Téma: Ostatní

IoT jako služba (IoTaaS)

IoT jako služba (IoTaaS) se začíná rozvíjet rychlým tempem. Volá se po standardizaci vývoje a globální platformě pro IoT obecně, aby byl vývoj jednodušší a rychlejší. V následujících řádcích zjistíte, co potřebuje IoT obor k tomu, aby se v něm rozšířil model "as a service". A dozvíte se, že IoT ekosystém, který k tomuto modelu směřuje, můžete využívat už dnes.
IoT jako služba (IoTaaS)

Nadešel už čas, abyste mohli IoT využívat tzv. jako službu?

Internet věcí (IoT) transformuje každodenní fyzické objekty, které nás obklopují, do ekosystému informací obohacujících náš život. Od chytrých ledniček po parkovací místa, IoT tak stále víc a víc obohacuje digitální svět. 

IoT bude v blízké budoucnosti průmysl za několik bilionů dolarů. Senzory detekují a měří změny polohy, teploty, světla atd. a jsou nezbytné k tomu, aby se z miliard objektů staly věci a stroje, které vytvářející data, které mohou informovat o svém stavu nebo které mohou třeba i interagovat.

Blíží se den, kdy po SaaS (Software as a Service) tady bude plnohodnotný IoTaaS. Tedy „IoT jako služba“ nabízená úplně stejně jako jiné technologie.

V 90. letech první internetová vlna připojila 1 miliardu počítačů, zatímco mobilní vlna po roce 2000 připojila další 2 miliardy uživatelů a nyní má IoT potenciál připojit až desetkrát více zařízení, resp. až 28 miliard „věcí“ k internetu do konce roku 2020.

IoT aplikace mohou zahrnovat elektrické vozidlo a inteligentní dům plný „připojených“ chytrých spotřebičů a služeb, zabezpečení, úsporu energie, nebo automatizaci. Telekomunikace, počítače a veškerá zábava bude integrována do jednoho ekosystému se sdíleným uživatelským rozhraním.

IoT totiž poskytuje přístup k informacím, médiím a službám prostřednictvím internetu. Pomalu vzniká otevřená globální síť spojující lidi, data a věci. Zdá se tedy, že IoT už má ideální podmínky pro to, aby se začalo využívat právě „jako služba“.

Jako služba – co to znamená v případě internetu věcí?

Podle nedávného výzkumu Osborna Clarka a napsaného Economist Intelligence Unit se 87 procent dotazovaných vedoucích pracovníků domnívá, že konektivita bude v příštích pěti letech důležitější pro způsob jejich podnikání.

Připojení 5G brzy umožní nové technologie v rozsahu, jako jsou připojená vozidla, a dokonce i připojená zdravotní péče. Nové technologie, nové produkty a nový propojovací potenciál také umožňují nové obchodní modely. Příští generace produktů se bude muset propojit (globálně), komunikovat s novými partnery a ekosystémy a může být k dispozici ve formátech věcí jako služba. Proto IoT jako služba.

Nejde jen o reakci na narušení, kterému dnes čelí téměř každé odvětví. „Jako službu“ čím dál častěji konzumujeme věci flexibilním způsobem. Můžeme objednávat služby i produkty podle denní potřeby. Místo nákupu automobilu si objednáme jízdu, místo nákupu potravin nebo zboží to objednáme online. To je také směr, jakým se svět softwaru již nějakou dobu pohybuje. Předplatné u Spotify, Netflixu nebo Amazonu jsou podobné příklady. Ke stejnému modelu směřuje pomalu i IoT.

Dnešní fyzické produkty jsou často softwarově řízené a definované, protože software přináší konkurenční výhodu. Existují příležitosti, jak v průběhu času přidat další funkce a podle toho účtovat poplatky. Aby to bylo možné, musí být produkty připojeny a „network-native“ pro bezdrátové aktualizace softwaru nebo firmwaru, online podporu a diagnostiku. Nesmí se zapomenout ani na bezpečnostní aktualizace. Připojené senzory lze umístit do továrního zařízení a dodávat informace do cloudového „digitálního dvojčete“ - tedy digitálního modelu realistického prostředí nebo zařízení z fyzického světa, který se používá jako odrazový můstek k optimalizaci výroby.

Vzhledem k tomu, že se digitální svět propojuje s fyzickým, existuje možnost, aby společnosti vyvíjely své produkty způsobem, který pravděpodobně ani nedokážeme předpovědět. Zatím.

Co IoTaaS vlastně všechno zahrnuje?

Bez senzorů, ovladačů a nodů s různou funkčností by to nebylo IoT. Pro IoT „jako Službu“ ještě nesmí chybět přenosová infrastruktura, ať už se jedná o veřejné nebo privátní sítě, následuje uložiště pro sběr dat, analytické nástroje a aplikace, které s daty nakládají. Celý tenhle balíček ještě potřebuje nástroje pro monitoring a management serverů a infrastruktury.

Do takového ekosystému ještě patří:

  • výrobce nebo dodavatel zařízení
  • operátor sítě
  • poskytovatel přenosové služby
  • provozovatel cloudu
  • výrobce a dodavatel softwaru pro sběr a analýzu dat
  • výrobce a dodavatel front-endu aplikace s uživatelským rozhraním
  • výrobce a dodavatel nástrojů pro správu zařízení a sítě

Veškerá zařízení ještě musejí komunikovat pomocí nějakého technického standardu. Jedná se tedy hlavně o sítě typu LoRawan, Sigfo, LTE, WiFi, API nebo ethernet. Mohou se využít různé protokoly i datové platformy. Snem každého IoT vývojáře je standardizace. Podobně jako třeba v případě operačního systému  Android, díky kterému je v Google Play velké množství aplikací, které díky standardizaci vznikly.

Typické pro IoTaaS je právě velký počet zařízení, která jsou již v provozu a jejich majitel má možnost je nechat využít i další strany. Vezměme si za příklad třeba firmu Agdata, která je jedním z našich partnerů, a zabývá se chytrým zemědělstvím.

Ve flotile zařízení mají vlastní meteorologické stanice. Až jich bude dostatek, mohou s pomocí zákazníků sdílet data např. s hydrometeorologickým ústavem pro lepší předpovědi. Nebo mohou data ze senzorů, které jsou rozmístěné na poli, sdílet s vědeckými pracovníky, kteří budou pracovat na studii pro efektivnější využití půdy.

Takových příkladů bychom dokázali najít spousty. Jen čas ukáže, kam nás technologie zavedou. Cíl je ale jasný. Lepší propojenost mezi zařízeními, informačními systémy a veřejností. Laickou i tou odbornou, která by mohla nahlížet pod pokličku, jak IoT pomáhá k lepším zítřkům. Mohlo by to pomoci také upoutat pozornost politiků, kteří by s takovými technologiemi mohli do budoucna počítat.

Služby pro IoT

Do IoTaaS můžeme zařadit i společnost CRA. Vytváří ojedinělý IoT ekosystém a zdá se, že v této oblasti bude hrát významnou roli. V rámci ziňovaného ekosystému už v současnosti můžete využívat například

Hostování IoT aplikace:

  • získáte prostředí pro zákaznickou aplikaci
  • hostování v IoT cloudu
  • různé varianty podle výkonu virtuálního serveru

Uložiště dat z IoT zařízení

  • databáze pro ukládání zákaznických dat
  • ukládat data můžete po neomezenou dobu
  • platí se pouze podle využití uložiště

Management IoT dat

  • je v ceně služby CRA IoT
  • zahrnuje přístup do zákaznického portálu, který umožňuje správu zařízení, uživatelů anebo nastavení zpráv

Nesmí se zapomenout ani na speciální síť pro IoT LoRaWAN, kterou CRA provozují. Tato síť umožňuje obousměrnou komunikaci a zároveň nabízí nízkou spotřebu energie. Má velký dosah a pokrytí po většině území ČR. Navíc připojit k ní vaše IoT zařízení není nákladné ani složité.

Standardizace a změna v přístupu v rámci IoT

Jsou naše „věci“ připraveny k propojení? Ano, ale zatím to není dobře škálovatelné.  IoT a průmysl je bohužel roztříštěný, existuje mnoho typů čipsetů bez jakéhokoli výchozího operačního systému pro připojená zařízení. Aby byly splněny požadavky na nízkou spotřebu a nízké náklady, bývá v současné době spousta věcí spuštěna bez jakéhokoli operačního systému. To brzdí vývojáře softwaru a aplikací. Porovnejte fragmentaci se smartphonem, který je mnohem standardizovanější a vedl k masivnímu rozšíření, nižším nákladům a obrovské škále dostupných aplikací. Podobné podmínky by potřebovala i oblast IoT. Takový Android a iOS pro IoT.

IoTaaS - IoT jako služba

Navzdory široké rozmanitosti požadavků, které internet věcí klade na sítě, se dobře přizpůsobují. 5G nabízí rychlejší doby odezvy a vyšší kapacitu. Odvětví se také rozšiřuje na low-end s pokrytím s nízkou spotřebou, jako je NB-IoT a Cat-M, které poskytují lepší pokrytí i hluboko uvnitř budov. Toto pokrytí s nízkou spotřebou energie funguje dobře pro připojování inteligentních měřičů, připojených vodních čerpadel a dalších zařízení umístěných v suterénech. Mobilní a optické sítě se právě teď rozšiřují všude.

Potřebujete pomoct s IoT?

Napište nám a získáte informace nebo rovnou konkrétní řešení

Použíté zdroje:
byznys.hw.cz/iotaas-proc-prodavat-iot-jako-sluzbu.html

Články na podobné téma
6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

Internet věcí je technologie, která nám už řadu let v mnoha odhledech usnadňuje život. I tato technologie se neustále vyvíjí, a tak je dobré poznat zásadní novinky. Seznámíte se s nimi na…
2023-12-28
Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Internet věcí proniká i do tak tradičního odvětví, jakým je právě bankovnictví. Díky této technologii je bankovnictví bezpečnější, pro zákazníky přívětivější, efektivnější a snižuje náklady.
2023-10-25
Jak zjistíte, který produkt se lidem líbí? Pomocí IoT

Jak zjistíte, který produkt se lidem líbí? Pomocí IoT

Prostřednictvím internetu věcí lze získat důležitá data, která dnes můžete využít dokonce i v oblasti výzkumu zákaznické spokojenosti. 
2023-06-28

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/