31. 10. 2022 Téma: Ostatní

Jak IoT zefektivní provoz horských středisek a vleků

Letošní zimu bychom si snad měli užít bez výraznějších omezení, tedy pochopitelně kromě omezení v podobě vyšších cen. Lze tedy čekat, že hory zažijí nápor a že se sem vypraví všichni, kdo o ně v minulosti přišli. Zvládnout ho může pomoct  např. i IoT.

Jak IoT zefektivní provoz horských středisek a vleků

Chytrá horská střediska?

Horská střediska nebyla v nedávné době v snadné situaci a současné ceny energií je jistě drtí, přes to, nebo možná právě proto, se stále více středisek upíná k novým technologiím, které jejich návštěvníkům zlepšují zážitek a pro správce středisek představují značné ulehčení práce. Internet věcí si tuto cestu razí již několik let.

Kde jsou ty doby, kdy vám u stánku prodali několik lístků, které jste pak předali obsluze vleku, a to vše po tom, co jste si vystáli nemalou frontu. I na hory před lety vtrhla modernizace. Používají se čipové karty, které není třeba ukazovat obsluze, ale fungují automaticky, aniž by bylo třeba je kamkoliv vkládat. A platí se bezhotovostně.

Do horských středisek dorazilo také IoT. Právě zde lze využít skvělého pokrytí, které tato síť má, a to i v nepřístupných oblastech, kterých je na horách dostatek. Další nespornou výhodou této technologie je nízká spotřeba energie. Pro IoT čidla není třeba hledat rozvody elektrické sítě, vystačí si s baterií i několik let.

Jaké výhody mohou horská a lyžařská střediska získat díky IoT

Díky internetu věcí lze dosáhnout vyšší zákaznické spokojenosti, protože technologie šetří čas, ale také bezpečnost. Pro provozovatele horských středisek a jeho personál nasazení technologie přináší zjednodušení práce, a hlavně velmi důležitá data, se kterými lze snáz provádět důležitá rozhodnutí.

Internet věcí si tak razí úspěšně cestu ve velkých střediscích. Nicméně se dá očekávat, že i provozovatelé např. i menších českých center (ale i tak stále velmi obsazených), si výhod této technologie povšimnou a začnou ji co nevidět využívat. 

IoT na horách
Ilustrační foto

Čidla, která zjišťují obsazenost parkovišť a areálu

V té nejvyšší sezóně česká střediska doslova praskají ve všech. Fronty se stojí prakticky na vše a zážitek z návštěvy tak trpí. Na přeplněných sjezdovkách je až nebezpečné jezdit, obzvláště s malými dětmi.

Díky rozmístění čidel a bran, které data analyzují a posílají dále, lze zjistit, kolik lyžařů se na sjezdovce aktuálně pohybuje a podle toho případně řídit přístup do střediska.

Lze také zjistit, kde se lyžaři kumulují nejčastěji a případně vyřešit jejich rychlejší odbavení, nebo úpravu tohoto místa pro plynulejší rozptýlení lyžařů po areálu.

Podobné údaje o obsazenosti areálu lze zjistit také z parkoviště u střediska. Tyto údaje lze sdílet na webové stránce areálu a díky tomu mohou návštěvníci areálu včas zjistit, jaká je ve středisku situace, kde přesně zaparkovat nebo na kterou sjezdovku se vydat.

Jak fungují chytrá parkoviště a parkovací senzory

Bezpečí v terénu

Někteří lyžaři či snowboardisté se vydávají mimo značené sjezdovky, kde si chtějí užít krásu freeridu. To může být nebezpečné. Lyžař může ztratit orientaci nebo může strhnout lavinu. Pro všechny tyto případy se lze vybavit senzorem, který udává polohu zasypaného a výrazně tak usnadňuje jeho vyhledání.

To ale není zdaleka vše. Na několika místech na horách ve světě se konají výzkumy, díky kterým by se mělo usnadnit předpovídání lavin s obrovskou přesností, a to například na základě použití seismických senzorů, které zaznamenávají vibrace.

 
Zdroj: wsl.ch

Zjistěte víc, jak může IoT chránit před lavinami

Kontrola obsazenosti lanovky

Čidla připojená do internetu věcí mohou monitorovat obsazenost lanovky. I v českých horách se stane, že se občas lanovka porouchá a zůstane stát. V tento moment je pro obsluhu lanovky a záchranáře důležité vědět, které kabinky nebo sedačky jsou obsazené, a to zejména pokud panuje horší počasí. Pokud se umístí do kabinky detektor přítomnosti pohybu, záchranáři hned vědí, kde mají zasahovat.

IoT senzory monitorují obsazenost nebo jističe

Pokud na vleku vypadne jistič, celý vlek se zastaví. Vzhledem k tomu, že je zde několik jističů, je třeba najít ten pravý. I tady usnadní práci a ušetří čas IoT senzory, které kritický jistič odhalí okamžitě a vlek se tak může rozeběhnout mnohem dřív, než kdyby někdo manuálně ověřoval, co se kde stalo.

Kontrola rychlosti větru

Sledovat rychlost větru je na horách velmi důležité, a to hlavně kvůli bezpečnosti na lanovkách. Při vyšší rychlosti větru hrozí, že se lanovka vykolejí, případně, že se kabinky, či sedačky lanovek příliš rozhoupají.

 Kromě rychlosti větru se sleduje také náraz větru a jeho směr. To vše sleduje anemometr, který podává důležité informace, na základě kterých mohou v horském středisku následně lanovku uzavřít, aby si na ní nikdo neublížil.

anemometr
Ukázka anemometru na horách. Ilustrační foto

Dnes se dají využít chytré IoT anemometry, které lze připojit k internetu i v odhlehlých oblastech. Signál zajistí už zmiňovaná a energeticky nenáročná IoT síť, přes kterou pak putují data o větru k těm, kdo je potřebují. Informace o síle větru, jeho směru nebo nárazech tak lze získat odkudkoliv, není tedy třeba navštívit měřící stanici.

Všechny zmiňované údaje navíc mají zodpovědní lidé po ruce hned a mohou tak vydat důležitá rozhodnutí co možná nejdřív.  Třeba o tom, že lanovky nejde v aktuálních podmínkách provozovat, případně, že už je naopak situace lepší a je možné je opět vlek spustit.

Díky čidlům mohou mít provozovatelé lyžařských areálů vždy přesnou informaci o hloubce sněhu a  další údaje o aktuálních podmínkách. Díky tomu mohou optimalizovat úpravu areálu.

IoT technologii využijí i lyžaři

Jak zlepšovat výkon doslova vědecky

Češi jsou skutečně nadšenými lyžaři. Jde o sport, který milujeme. Mnozí z nás lyžují opravdu dobře a chtějí se stále zlepšovat. Pomoci jim k tomu může právě internet věcí a senzory, které si lyžař připne na hruď a na lyže. Data ze senzorů se zobrazí v aplikaci v mobilním telefonu, kde pohyb lyžaře analyzují a naznačí, kde je možné pohyb zlepšit a jak. V současné době tyto senzory využívají závodní týmy, ale pořídit si je mohou i nadšení rekreační lyžaři, kteří by chtěli dosáhnout mistrovství.

Chytré hůlky? Beze všeho, ochrání vás i ostatní

Už jste slyšeli o chytrých lyžařských hůlkách? Na první pohled mohou vypadat obyčejně, ale uvnitř skrývají speciální sněhovou sondu, která monitoruje změny tlaku ve sněhu a dokáže vás informovat o případném nebezpečí. A nejen vás. Dokáže dát vědět v okolí také všem ostatním, kteří mají například nainstalovanou správnou mobilní aplikaci, která data z hůlek zpracovává.

chytré lyžařské hůlky se sněhovou sondou


zdroj: newschoolers.com

 

Jak zefektivnit provoz lyžařských středisek a vleků?

Poraďte se nezávazně s odborníkem

Články na podobné téma
6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

Internet věcí je technologie, která nám už řadu let v mnoha odhledech usnadňuje život. I tato technologie se neustále vyvíjí, a tak je dobré poznat zásadní novinky. Seznámíte se s nimi na…
2023-12-28
Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Internet věcí proniká i do tak tradičního odvětví, jakým je právě bankovnictví. Díky této technologii je bankovnictví bezpečnější, pro zákazníky přívětivější, efektivnější a snižuje náklady.
2023-10-25
Jak zjistíte, který produkt se lidem líbí? Pomocí IoT

Jak zjistíte, který produkt se lidem líbí? Pomocí IoT

Prostřednictvím internetu věcí lze získat důležitá data, která dnes můžete využít dokonce i v oblasti výzkumu zákaznické spokojenosti. 
2023-06-28

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/