12. 01. 2021 Téma: Zdraví a sociální služby

Internet věcí zlevní životní pojistku. Stane se pojišťovna dozírajícím lékařem?

Minule jsme rozebírali, co přinese technologie IoT do světa pojištění. Šlo ale převážně o pojištění věcí. Jak je to s pojištěním lidí? Máte např. vy uzavřené životní pojištění? Podívejte se s námi, že i tento tolik tradiční produkt čeká v brzké době změna, a to díky využití internetu věcí a chytrých senzorů.

Internet věcí zlevní životní pojistku. Stane se pojišťovna dozírajícím lékařem?

Pokud žijete zdravě, můžete se těšit na to, že se vám díky technologiím cena pojistky sníží. Pokud byste rádi svůj životní styl změnili, pak vám technologie mohou výrazně pomoci.

Data o zdraví díky internetu věcí

Pokud si chce klient sjednat životní pojištění, musí počítat s tím, že si ho chce pojišťovna řádně „proklepnout“. Je třeba zjistit, v jakém zdravotním stavu se klient nachází, nebo jakým životní styl vyznává. K tomu slouží jednak dotazníky, nebo prohlídky u lékaře.

Pojistit si lze život, ale také zdraví a konkrétně úrazy. Jak se může v tak tradičním odvětví, jako je životní pojištění využít nejmodernější technologie, jako je Internet věcí?

Díky internetu věcí mohou pojišťovny zjistit velmi důležitá data o tom, jak jejich klienti skutečně žijí a zda dodržují zdravý životní styl. Je to pochopitelně něco za něco, klient musí připustit, že ho bude pojišťovna do určité míry sledovat. Výhodu mají ti, kdo se snaží žít zdravě, ti by měli být zvýhodňováni, moderní technologie jim pomohou.

Nositelná elektronika pomáhá

Jako užitečný nástroj se ukazuje tzv. Wearables, nebo nositelná elektronika. Jde o malá chytrá zařízení, která se nosí různě po těle, například na krku, na hlavě, na ruce, či kdekoliv jinde, kde neobtěžují svého nositele.

Typickým příkladem jsou chytré hodinky, jejichž obliba stále roste. Lidé si je pořizují například kvůli tomu, aby měli okamžitý přehled, když jim někdo volá, či jim přišla zpráva, nebo aby věděli, kolik tělesné aktivity denně vykonali. Nově si mohou chytré hodiny pořizovat také kvůli tomu, aby ušetřili na své životní pojistce.

Monitoruje tlak, teplotu, nebo hladinu cukru

Životní pojištění nás má ochránit před následky nemocí, či úrazů a jistě si nikdo z nás nepřeje být nemocný, či zraněný. Stejně tak pojišťovna nemá zájem na tom, aby musela vyplácet pojistné plnění, v jejím zájmu je, aby se klienti dožili vysokého věku v co nejlepším zdravotním stavu.

Jak se zdá, moderní technologie a celá řada senzorů spojených v síti internetu věcí by jim mohla v obou cílech pomoci. Chytré senzory dnes umožní sledovat celou řadu důležitých informací o lidském zdraví. Lze zjistit tlak, hladina cukru v krvi, ale i třeba to, zda u ženy nepropuká rakovina prsu. Díky senzorům lze sledovat tyto hodnoty na dálku, není třeba se neustále objednávat k lékaři, proud informací je neustálý. Cokoliv patologického se tedy odhalí vzápětí. Není třeba jistě dodávat, že čím dříve se na problém přijde, tím se zvyšuje šance ho vyřešit.

Další možnost je monitorovat tělesnou aktivitu klienta, což lze díky nositelné elektronice snadno. Klienti, kteří se často hýbají, mohou být odměněni snížením ceny pojistky, naopak ti, kteří neudělají ani krok nazmar mohou být motivováni k větší aktivitě. Chytré senzory tak mohou pomoci být zdravější a dožít se vyššího věku. Pojišťovny je v budoucnu svým klientům rádi poskytnou zdarma, neboť jejich využití je v jejich bytostném zájmu.

Stane se pojišťovna dozírajícím lékařem - IoT, zdraví a pojištění
Ilustrační foto

Pojišťovna coby poradce ve zdravém životním stylu

Pokud klient dovolí, aby se k údajům, které lze díky chytrým technologiím a senzorům získat, dostala pojišťovna, může užívat značné výhody. Jde totiž i o zájem pojišťovny, která klienta navnadí levnějším pojistným, či dalšími úlevami a službami.

Klient může být navíc rád, že pojišťovna funguje jako jeho druhý osobní lékař, který ho může upozornit na to, že jeho aktivity mu neprospívají, nebo na to, že některé naměřené hodnoty nejsou v normě a že by měl tedy navštívit lékaře. Je jasné, že je výhodnější, ale i ekonomičtější nemocem předcházet, než je poté léčit. Pojišťovna si naopak může vybudovat s klientem ještě užší vztah, může působit jako jeho životní rádce a ten, kdo dohlíží, aby se měl dobře.

Navíc tím může klienta ještě lépe analyzovat. Šanci na dobrou pojistku tak získá třeba i klient, který má nadváhu a kvůli původním zastaralým kritériím by byl ohodnocen coby hůře pojistitelný. Pokud ale pojišťovna zjistí, že se pravidelně hýbá a že je vlastně jeho zdravotní stav dobrý, může na výhodnou pojistku dosáhnout i on. Pojišťovny mohou vytvářet zcela nové produkty, a to výhodné pojistky, které jsou podmíněné určitými krátkodobými cíli, například prokázání určitého pohybu.

Mutumutu dává hodinky

První vlašťovku můžeme najít už i u nás. Digitální pojišťovna Mutumutu se totiž rozhodla podpořit ty, kdo žijí zdravě, levnějším pojištěním. Musí splňovat tři podmínky, chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři, pokud možno nekouřit a v neposlední řadě sportovat.

A jak ještě pojišťovna motivuje lidi žít zdravěji? A jak se dozví, že sportují? Pokud klient uzavře životní pojištění do konce letošního ledna (kdy se ostatně lidé snaží změnit svůj životní styl nejčastěji), pak klient obdrží chytré hodinky od Apple, nebo Garmin. Ty spolu s připojenou aplikací dokážou zajistit mnoho cenných dat, a to hlavně o tom, jak se klient pohybuje. Kolik udělá denně kroků, nebo o tom, jak dlouho vykonával určitou aplikaci.

Pojišťovna povzbuzuje klienty k fyzické aktivitě dlouhodobě, díky tomu, že se prokáží, že se pravidelně hýbají, na pojištění ušetří, a navíc mohou sledovat své vlastní pokroky a kontrolovat, že se se hýbou dostatečně. A výsledek? Zdravější klienti a také méně peněz, které jim musela pojišťovna proplatit. A ti, kdo se doposud hýbat odmítali, mají ještě větší motivaci pro to, aby se sebou něco udělali.

Články na podobné téma
IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

Problémy se znečištěním ovzduší mají jak města ta hlavně kvůli husté dopravě tak vesnice, které v zimě trpí následky spalování uhlí a pevného odpadu. Díky internetu věcí je možné kdekoliv…
2023-11-26
Jak IoT usnadní i péči o děti

Jak IoT usnadní i péči o děti

Výchova dětí, a péče o ty nejmenší především, může být pro rodiče stresující. Jak může v tomto období pomoct internet věcí? Už teď si mohou rodiče pořídit některá zařízení, díky kterým…
2023-09-26
Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Vakcína proti covidu je jedním z nejaktuálnějších témat dneška. Díky tomu se dostal do povědomí širší veřejnosti fakt, že skladování vakcín a léčiv obecně není triviální disciplína. Podmínky, ze…
2021-07-09