21. 08. 2020 Téma: Ostatní

Nejoblíbenější programovací jazyky v IoT

Pojďte se podívat na nejlepší a zároveň nejpoužívanější programovací jazyky v IoT a na důvody, proč si je vývojáři oblíbili. Třeba tento přehled poslouží jako inspirace i programátorům začátečníkům, kteří neví do čeho se pustit. 
Nejoblíbenější programovací jazyky v IoT

Dnes se na IoT podíváme z trochu jiného pohledu

Prozkoumáme programovací jazyky, které jsou zodpovědné za aplikace, které právě IoT pohání.

 • Co to vlastně programovací jazyk je?
 • 10 nejlepších programovacích jazyků pro IoT
  • C / C++
  • Go
  • Java / JavaScript
  • LUA
  • Parasail
  • Python
  • PHPoC
  • Rust
 • Jak to bude vypadat za 5 let?

Když se podíváte na svůj počítač, zjistíte, že existuje mnoho kusů hardwaru a softwaru, které musí navzájem komunikovat. Vaše aplikace reaguje na myš a klávesnici nebo dokonce na hlasové příkazy z mikrofonu, dokáže číst soubory z vašeho úložiště na disku. Nakonec ale stroj nechápe nic jiného než bity, 1 a 0, jejichž kombinace vytváří smysl.

Co je programovací jazyk? Co je to kód?

Co je programovací jazyk? Stručně řečeno, programovací jazyk je sada instrukcí, kterými lidé komunikují s počítači nebo zařízeními a senzory.

Na rozdíl od běžných jazyků je množství slov v programovacích jazycích poměrně omzené. Ale i tak moho vývojáři kombinací těchto klíčových slov vytvářet různé typy různě složitých programů. 

Pomocí programovacího jazyka vzniká tzv. kód. Ten se do značné míry dá připodobnit seznamu úkolů a požadavků, které musí počítač vykonat. Na rozdíl od instrukcí pro nás lidí musí být seznam úkolů a pokyny v nich nesmírně detailní a zapsané v předem definované logice. A pak k tomu ještě existují speciální kusy softwaru, které mění kód, který píšete, do strojového jazyka, kterému rozumí stroj .

S kódem a programováním se dnes vlastně potkáte na každém kroku. Od na první pohled jednoduchých záležitostí, jako je například váš blog nebo osobní web až po robustní a rozsáhlá technologická obchodní řešení a oslovovat širší okruh zákazníků.

Používané programovací jazyky v IoT
Ilustrační foto

Kromě toho můžete pomocí kódu a programování vytvářet inteligentní domácí aplikace, jako je automatizovaný podavač, inteligentní zrcadlo, nebo dokonce vytvořit robota, který vám pomůže s úkoly v domácnosti a bude vaším virtuálním pomocníkem, který s vámi bude mluvit. Z našeho portálu už víte, kolik se toho dá ze senzorů a zařízení získat a co se s nimi dá vymyslet.

10 populárních programovacích jazyků pro IoT a důvod, proč jsou oblíbené

C / C ++

C a C ++ stále vládnou, pokud jde o IoT. Podle průzkumu IoT Developers je jazyk C pozici z pohledu oblíbenosti mezi vývojáři na první, zatímco jazyk C ++ je na druhé pozici. Tyto jazyky jsou dobře známé svou přenositelností a většina mikrokontrolerů pro zařízení IoT tyto jazyky podporuje.

Go

Golang nebo Go – programovací jazyk vytvořený technologickým gigantem Google – hraje významnou roli při vývoji platformem pro IoT. Je to proto, že Golang má vestavěnou souběžnost a skvělé funkce, díky kterým je jazyk kompatibilní se zařízeními IoT a umožňuje tento hardware využít naplno. K výhodám Go patří mimo jiné i to, že podporuje cloudové komunity.

Java / JavaScript

Java a JavaScript jsou pro vývojáře oblíbenou volbou, pokud jde o aplikace IoT. Podle zprávy IoT Developers Survey 2019 tento jazyk ovládá brány (gateways) a okrajové nody (tzv. uzly) a je velice vhodný pro cloudové IoT aplikace. Oba jazyky si zajistily třetí a čtvrtou pozici v oblíbenosti mezi vývojáři. Java Embedded pro IoT zahrnuje řadu výhod, jako je dostupnost zdrojů, nižší náklady na podporu a různé druhy hardwarové podpory.

LUA

Lua je univerzální vestavěný programovací jazyk určený k podpoře procedurálního programování s pomocí zařízení pro popis dat. Protože je tzv. vestavěný, funguje pouze v hostitelském klientovi. Node.lua je framework pro „Internet věcí“ postavený na odlehčeném interpretovi Lua a knihovny libuv. 

Parasail

ParaSail je nový paralelní programovací jazyk určený k podpoře vývoje bezpečných aplikací, které lze mapovat na vícejádrové, mnohočetné, heterogenní nebo distribuované architektury.
Parasail je zkratka pro Paralel Specification And Implementation Language (V překladu Jazyk pro paralelní specifikace a implementace). Tento jazyk obsahuje funkce specifikace na vysoké úrovni, včetně parametrizovaných modulů s úplným oddělením rozhraní od implementace.

Python

Jeden z nejpopulárnějších jazyků v komunitě vývojářů získal mezi vývojáři druhé a třetí místo. Využití nachází jak v gateways a okrajových nodech i při vývoji cloudových aplikací pro IoT. Tento jazyk je vhodný pro IoT, protože ho už v současnosti pro tento obor využívá rozsáhlá komunita vývojářů a má velké množství knihoven, nástrojů a návodů.

Python je oproti ostatním jazykům jednodušší na „první oťukávání“. Navíc se s ním dá dělat spousta dalších věcí mimo obor IoT. Hodí se pro datové analýzy, automatizaci, vývoj umělé inteligence a weby s ním jdou vytvořit také.

PHPoC

PHPoC (PHP on Chip) je programovací jazyk a hardwarová platforma IoT, jehož základem je široce používaný jazyk PHP. Díky tomu je PHPoC nejen webovým vývojovým jazykem, ale také univerzálním programovacím jazykem pro IoT.

Syntaxe je téměř stejná jako v případě PHP a stejné jsou také téměř všechny základní funkce. PHPoC k tomu ale přidává nové funkce, které se používají pro interakci s hardwarovými periferiemi, jako jsou I / O, UART, I2C, SPI, ADC, TIMER / COUNTER a RTC.

Rust

Jako alternativa k jazyku C byl představen programovací jazyk Rust. C a C ++ jsou programovací jazyky, které se běžně používají pro zařízení IoT díky jejich skvělé správě paměti a nízkým provozním nákladům. Podobně je na tom i Rust, který nabízí nízké režijní náklady a přesnou správu paměti. Je to systémový programovací jazyk s důrazem na bezpečnost, který má potenciál vyřešit problémy, ke kterým může dojít při používání jazyka C.

Jak to bude vypadat za 5 let?

To si dnes nikdo netroufá odhadnout. Vývoj se stále posouvá a poslední slovo má vždycky trh. Zatím není jasný vítěz, který by dominantně vládl nad ostatními. Většina se ale shodne na tom, že C / C ++ nikam v dohledné době nezmizí. Každý software a hardware bude mít specifické potřeby, které nepokryje jeden univerzální jazyk.

Jestli vás zajímá, jak se situace mezi programovacími jazyky vyvíjela v posledních několika letech, doporučujeme krátký souhrn na webu lupa.cz od autora Martina Malého, který důkladně tuhle otázku řešil a v roce 2016 k tomu napsal trefné postřehy a vize.

Potřebujete aplikaci využívající nebo jen zobrazující data z IoT senzorů?

Podívejte se, jestli už takovou aplikaci nepřipravil některý z našich partnerů. Jestli hledáte něco velmi specifického, napište nám a společně vymyslíme, jak na to.

Poraďte se ohledně aplikací pro IoT

 
 
Zdroje: 
https://outreach.eclipse.foundation/download-the-eclipse-iot-developer-survey-results
https://analyticsindiamag.com/
Články na podobné téma
Využijte IoT pro efektivní ESG

Využijte IoT pro efektivní ESG

Pro investory, vedení firem, ale i pro širokou veřejnost je zodpovědný a udržitelný přístup k obchodu a výrobě stále důležitější. V současnosti zahajují společnosti po celém světě ambiciózní…
2024-05-17
6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

Internet věcí je technologie, která nám už řadu let v mnoha odhledech usnadňuje život. I tato technologie se neustále vyvíjí, a tak je dobré poznat zásadní novinky. Seznámíte se s nimi na…
2023-12-28
Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Internet věcí proniká i do tak tradičního odvětví, jakým je právě bankovnictví. Díky této technologii je bankovnictví bezpečnější, pro zákazníky přívětivější, efektivnější a snižuje náklady.
2023-10-25