21. 08. 2020 Téma: Ostatní

Nejoblíbenější programovací jazyky v IoT

Pojďte se podívat na nejlepší a zároveň nejpoužívanější programovací jazyky v IoT a na důvody, proč si je vývojáři oblíbili. Třeba tento přehled poslouží jako inspirace i programátorům začátečníkům, kteří neví do čeho se pustit. 
Nejoblíbenější programovací jazyky v IoT

Dnes se na IoT podíváme z trochu jiného pohledu

Prozkoumáme programovací jazyky, které jsou zodpovědné za aplikace, které právě IoT pohání.

 • Co to vlastně programovací jazyk je?
 • 10 nejlepších programovacích jazyků pro IoT
  • C / C++
  • Go
  • Java / JavaScript
  • LUA
  • Parasail
  • Python
  • PHPoC
  • Rust
 • Jak to bude vypadat za 5 let?

Když se podíváte na svůj počítač, zjistíte, že existuje mnoho kusů hardwaru a softwaru, které musí navzájem komunikovat. Vaše aplikace reaguje na myš a klávesnici nebo dokonce na hlasové příkazy z mikrofonu, dokáže číst soubory z vašeho úložiště na disku. Nakonec ale stroj nechápe nic jiného než bity, 1 a 0, jejichž kombinace vytváří smysl.

Co je programovací jazyk? Co je to kód?

Co je programovací jazyk? Stručně řečeno, programovací jazyk je sada instrukcí, kterými lidé komunikují s počítači nebo zařízeními a senzory.

Na rozdíl od běžných jazyků je množství slov v programovacích jazycích poměrně omzené. Ale i tak moho vývojáři kombinací těchto klíčových slov vytvářet různé typy různě složitých programů. 

Pomocí programovacího jazyka vzniká tzv. kód. Ten se do značné míry dá připodobnit seznamu úkolů a požadavků, které musí počítač vykonat. Na rozdíl od instrukcí pro nás lidí musí být seznam úkolů a pokyny v nich nesmírně detailní a zapsané v předem definované logice. A pak k tomu ještě existují speciální kusy softwaru, které mění kód, který píšete, do strojového jazyka, kterému rozumí stroj .

S kódem a programováním se dnes vlastně potkáte na každém kroku. Od na první pohled jednoduchých záležitostí, jako je například váš blog nebo osobní web až po robustní a rozsáhlá technologická obchodní řešení a oslovovat širší okruh zákazníků.

Používané programovací jazyky v IoT
Ilustrační foto

Kromě toho můžete pomocí kódu a programování vytvářet inteligentní domácí aplikace, jako je automatizovaný podavač, inteligentní zrcadlo, nebo dokonce vytvořit robota, který vám pomůže s úkoly v domácnosti a bude vaším virtuálním pomocníkem, který s vámi bude mluvit. Z našeho portálu už víte, kolik se toho dá ze senzorů a zařízení získat a co se s nimi dá vymyslet.

10 populárních programovacích jazyků pro IoT a důvod, proč jsou oblíbené

C / C ++

C a C ++ stále vládnou, pokud jde o IoT. Podle průzkumu IoT Developers je jazyk C pozici z pohledu oblíbenosti mezi vývojáři na první, zatímco jazyk C ++ je na druhé pozici. Tyto jazyky jsou dobře známé svou přenositelností a většina mikrokontrolerů pro zařízení IoT tyto jazyky podporuje.

Go

Golang nebo Go – programovací jazyk vytvořený technologickým gigantem Google – hraje významnou roli při vývoji platformem pro IoT. Je to proto, že Golang má vestavěnou souběžnost a skvělé funkce, díky kterým je jazyk kompatibilní se zařízeními IoT a umožňuje tento hardware využít naplno. K výhodám Go patří mimo jiné i to, že podporuje cloudové komunity.

Java / JavaScript

Java a JavaScript jsou pro vývojáře oblíbenou volbou, pokud jde o aplikace IoT. Podle zprávy IoT Developers Survey 2019 tento jazyk ovládá brány (gateways) a okrajové nody (tzv. uzly) a je velice vhodný pro cloudové IoT aplikace. Oba jazyky si zajistily třetí a čtvrtou pozici v oblíbenosti mezi vývojáři. Java Embedded pro IoT zahrnuje řadu výhod, jako je dostupnost zdrojů, nižší náklady na podporu a různé druhy hardwarové podpory.

LUA

Lua je univerzální vestavěný programovací jazyk určený k podpoře procedurálního programování s pomocí zařízení pro popis dat. Protože je tzv. vestavěný, funguje pouze v hostitelském klientovi. Node.lua je framework pro „Internet věcí“ postavený na odlehčeném interpretovi Lua a knihovny libuv. 

Parasail

ParaSail je nový paralelní programovací jazyk určený k podpoře vývoje bezpečných aplikací, které lze mapovat na vícejádrové, mnohočetné, heterogenní nebo distribuované architektury.
Parasail je zkratka pro Paralel Specification And Implementation Language (V překladu Jazyk pro paralelní specifikace a implementace). Tento jazyk obsahuje funkce specifikace na vysoké úrovni, včetně parametrizovaných modulů s úplným oddělením rozhraní od implementace.

Python

Jeden z nejpopulárnějších jazyků v komunitě vývojářů získal mezi vývojáři druhé a třetí místo. Využití nachází jak v gateways a okrajových nodech i při vývoji cloudových aplikací pro IoT. Tento jazyk je vhodný pro IoT, protože ho už v současnosti pro tento obor využívá rozsáhlá komunita vývojářů a má velké množství knihoven, nástrojů a návodů.

Python je oproti ostatním jazykům jednodušší na „první oťukávání“. Navíc se s ním dá dělat spousta dalších věcí mimo obor IoT. Hodí se pro datové analýzy, automatizaci, vývoj umělé inteligence a weby s ním jdou vytvořit také.

PHPoC

PHPoC (PHP on Chip) je programovací jazyk a hardwarová platforma IoT, jehož základem je široce používaný jazyk PHP. Díky tomu je PHPoC nejen webovým vývojovým jazykem, ale také univerzálním programovacím jazykem pro IoT.

Syntaxe je téměř stejná jako v případě PHP a stejné jsou také téměř všechny základní funkce. PHPoC k tomu ale přidává nové funkce, které se používají pro interakci s hardwarovými periferiemi, jako jsou I / O, UART, I2C, SPI, ADC, TIMER / COUNTER a RTC.

Rust

Jako alternativa k jazyku C byl představen programovací jazyk Rust. C a C ++ jsou programovací jazyky, které se běžně používají pro zařízení IoT díky jejich skvělé správě paměti a nízkým provozním nákladům. Podobně je na tom i Rust, který nabízí nízké režijní náklady a přesnou správu paměti. Je to systémový programovací jazyk s důrazem na bezpečnost, který má potenciál vyřešit problémy, ke kterým může dojít při používání jazyka C.

Jak to bude vypadat za 5 let?

To si dnes nikdo netroufá odhadnout. Vývoj se stále posouvá a poslední slovo má vždycky trh. Zatím není jasný vítěz, který by dominantně vládl nad ostatními. Většina se ale shodne na tom, že C / C ++ nikam v dohledné době nezmizí. Každý software a hardware bude mít specifické potřeby, které nepokryje jeden univerzální jazyk.

Jestli vás zajímá, jak se situace mezi programovacími jazyky vyvíjela v posledních několika letech, doporučujeme krátký souhrn na webu lupa.cz od autora Martina Malého, který důkladně tuhle otázku řešil a v roce 2016 k tomu napsal trefné postřehy a vize.

Potřebujete aplikaci využívající nebo jen zobrazující data z IoT senzorů?

Podívejte se, jestli už takovou aplikaci nepřipravil některý z našich partnerů. Jestli hledáte něco velmi specifického, napište nám a společně vymyslíme, jak na to.

Poraďte se ohledně aplikací pro IoT

 
 
Zdroje: 
https://outreach.eclipse.foundation/download-the-eclipse-iot-developer-survey-results
https://analyticsindiamag.com/
Články na podobné téma
Jak na zabezpečovací zařízení bez drátů a elektřiny?

Jak na zabezpečovací zařízení bez drátů a elektřiny?

Chatařská sezóna končí. Mnozí opět řeší otázku, jak přes zimu ochránit majetek před zloději a vandaly. Pomocí chytrých technologií je to dnes snadnější a levnější než dřív. 
2021-10-15
Na lokalizaci osob a věcí se musí chytře

Na lokalizaci osob a věcí se musí chytře

V určitých okamžicích je více než žádoucí vědět, kde se přesně nachází určitá osoba nebo věc. Například osamělí senioři nebo malé děti. Nebo třeba vlastní či svěřený majetek. Jako ideální nástroj se…
2021-03-25
Jak IoT hlídá např. vlhkost i bezpečnost mostů díky spolupráci čtyř fakult ČVUT

Jak IoT hlídá např. vlhkost i bezpečnost mostů díky spolupráci čtyř fakult ČVUT

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT sdružuje experty hned z několika fakult a odvětví. Společně úspěšně řeší problémy materiálů, konstrukcí a řízení inteligentních budov. K…
2021-03-03