06. 01. 2020 Téma: Ostatní

5+1 tipů na knihy o IoT, které si chcete přečíst v roce 2020

Je dobré si hned z kraje roku připravit seznam knih, které stojí za to přečíst. Takže, jaké by neměly chybět ve vaší knihovně? Které vás profesně posunou nebo vám otevřou nový pohled na internet věcí?
5+1 tipů na knihy o IoT, které si chcete přečíst v roce 2020

The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies

Autoři: Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee

V Češtině vyšlo jako: Druhý věk strojů: Práce, pokrok a prosperita v éře špičkových technologií u nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2015

Jedna z knih, jejíž obsah se IoT technologiemi sice zabývá, ale nejsou ústředním tématem. Spíš technologie uvádí do souvislostí a nastiňuje směr, jakým se svět bude ubírat. Včetně internetu věcí. V knize Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee, dva přední odborníci z MIT, odkrývají, co vede k zásadním objevům a změnám, které významně posouvají ekonomiku i každodenní život každého z nás. 

Kniha se opravdu čte jedním dechem a jak píše jeden z recenzentů z České bibliografické databáze, je to jedna z těch, které „vám převrátí celý pohled na náš svět. Najednou pochopíte, proč spousta věcí v našem světě funguje tak, jak funguje.“

Hands-On Artificial Intelligence for IoT: Expert machine learning and deep learning techniques for developing smarter IoT systems

Autor: Amita Kapoor

Jak vypadá proces sběru dat z IoT zařízení a obecně z distribuovaných zdrojů? Jak využít umělou inteligenci, strojové učení, deep learning nebo zpracování přirozeného jazyka? A jak to všechno využít při vytváření chytrých IoT systémů? Přesně na podobné otázky vám autorka odpoví ve své knize. Dozvíte se, jak využít data získaná v reálném čase z tzv. wearables (chytrých hodinek, náramků, zdravotnických senzorů apod.). Navíc si přečtete užitečné případové studie, které demonstrují 4 hlavní oblasti pro využití IoT řešení. A v závěru se dokonce můžete dozvědět něco víc o populárních Python knihovnách, TensorFlow a Kerasu, což vám pomůže při sestavování nejrůznějších inteligentních AI modelů.

IoT Inc: How Your Company Can Use the Internet of Things to Win in the Outcome Economy

Autor: Bruce Sinclair

Základní ale podrobný průvodce, který vám představí IoT komplexně. Jak to funguje a jak internet věcí ovlivňuje business metody. Ukáže vám, jak se na své podnikání, zákazníky i konkurenci můžete podívat optikou IoT a získat tak výhodu. Představí vám, jak sestavit a implementovat účinnou IoT strategii

Kniha zkrátka popisuje internet věcí nejen jako nový obchodní trend, ale také jako nový způsob podnikání. IoT se čím dál tím rychleji šíří do všech oborů. A vy toho můžete buď využít a uspět, nebo se k těmto technologiím otočit zády a nechat se převálcovat konkurencí.

The Silent Intelligence: The Internet of Things

Autoři: Daniel Kellmereit

Kniha se zabývá historií IoT, trendy, technologickými ekosystémy a budoucností chytrých měst, chytrých domů, chytrého zdravotnictví nebo chytrých aut. Nastiňuje i to, které oblasti budou zajímavé pro podnikatele a investory. Předkládá vzrušující příběhy a unikátní názory více než 30 zkušených odborníků a vizionářů ze společností Google, Ericsson, AT&T, Qualcomm, SAP, MIT, Jawbone a mnoha dalších. 

A proč zrovna tichá inteligence (The Silent Intelligence)? Většiny aktivit v této oblasti si totiž donedávna nikdo v podstatě nevšímal. Auto si klade za cíl pomoct manažerům, podnikatelům, investorům a všem, kdo se o toto téma zajímají, lépe porozumět možnostem a výzvám internetu věcí. 

Getting started with Internet of Things: Connecting Sensors And Microcontrollers To The Cloud (Make: Projects)

Autor: Cuno Pfister

Co je internet věcí? Jsou to miliardy on-line propojených počítačů, senzorů a měřidel. Máte-li základní programovací dovednosti, můžete pomocí tohoto nenápadného hardwaru vytvořit řadu užitečných aplikací a systémů. Třeba systém na zalévání rostlin, který sám pozná, že v půdě klesla vlhkost pod žádoucí úroveň. Tato příručka vám ukáže, jak začít budovat vlastní zábavné a fascinující zařízení a systémy.

Tohle je už poměrně konkrétně zaměřená publikace. Vlastně učebnice, která vás seznámí s IoT  a Web of things. Naučíte se, jak programovat IoT zařízení pomocí frameworku .NET Micro nebo Netduino Plus board. Zvládnete potom také připojit IoT zařízení k internetu pomocí cloudové platformy pro sdílení dat ze senzorů v reálném čase nebo napsat např. serverový program, pomocí kterého budete ovládat svá IoT zařízení.

A nakonec tip z českých IoT luhů a hájů

Českých nebo česky psaných knih na toto téma je jako šafránu. Zajímavou českou publikací o IoT vyšla v roce 2017 a můžete si ji elektronicky pořídit dokonce zdarma.

Hradla, volty, jednočipy

Publikace Hradla, volty, jednočipy je určená pro zájemce o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro internet věcí. Předpokládá běžné zkušenosti s počítačovou technikou. Programovat nemusíte umět, i když v některých příkladech se vám to hodí. Kniha shrnuje vše od naprostých základů (napětí, proud, odpor, Ohmův zákon) přes základní elektronické součástky a řadu číslicových obvodů TTL až po specializované součástky, jako jsou čidla, polovodičové paměti a jednočipové počítače.

Knihu v elektronické verzi si můžete zdarma stáhnout ve formátech: PDF (24,1MB)  | EPUB (23,7MB)  | MOBI (53,3MB). Kniha existuje i v online verzi (Gitbook).

Přejeme příjemné čtení :)

Články na podobné téma
Jak na zabezpečovací zařízení bez drátů a elektřiny?

Jak na zabezpečovací zařízení bez drátů a elektřiny?

Chatařská sezóna končí. Mnozí opět řeší otázku, jak přes zimu ochránit majetek před zloději a vandaly. Pomocí chytrých technologií je to dnes snadnější a levnější než dřív. 
2021-10-15
Na lokalizaci osob a věcí se musí chytře

Na lokalizaci osob a věcí se musí chytře

V určitých okamžicích je více než žádoucí vědět, kde se přesně nachází určitá osoba nebo věc. Například osamělí senioři nebo malé děti. Nebo třeba vlastní či svěřený majetek. Jako ideální nástroj se…
2021-03-25
Jak IoT hlídá např. vlhkost i bezpečnost mostů díky spolupráci čtyř fakult ČVUT

Jak IoT hlídá např. vlhkost i bezpečnost mostů díky spolupráci čtyř fakult ČVUT

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT sdružuje experty hned z několika fakult a odvětví. Společně úspěšně řeší problémy materiálů, konstrukcí a řízení inteligentních budov. K…
2021-03-03