06. 01. 2020 Téma: Ostatní

5+1 tipů na knihy o IoT, které si chcete přečíst v roce 2020

Je dobré si hned z kraje roku připravit seznam knih, které stojí za to přečíst. Takže, jaké by neměly chybět ve vaší knihovně? Které vás profesně posunou nebo vám otevřou nový pohled na internet věcí?
5+1 tipů na knihy o IoT, které si chcete přečíst v roce 2020

The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies

Autoři: Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee

V Češtině vyšlo jako: Druhý věk strojů: Práce, pokrok a prosperita v éře špičkových technologií u nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2015

Jedna z knih, jejíž obsah se IoT technologiemi sice zabývá, ale nejsou ústředním tématem. Spíš technologie uvádí do souvislostí a nastiňuje směr, jakým se svět bude ubírat. Včetně internetu věcí. V knize Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee, dva přední odborníci z MIT, odkrývají, co vede k zásadním objevům a změnám, které významně posouvají ekonomiku i každodenní život každého z nás. 

Kniha se opravdu čte jedním dechem a jak píše jeden z recenzentů z České bibliografické databáze, je to jedna z těch, které „vám převrátí celý pohled na náš svět. Najednou pochopíte, proč spousta věcí v našem světě funguje tak, jak funguje.“

Hands-On Artificial Intelligence for IoT: Expert machine learning and deep learning techniques for developing smarter IoT systems

Autor: Amita Kapoor

Jak vypadá proces sběru dat z IoT zařízení a obecně z distribuovaných zdrojů? Jak využít umělou inteligenci, strojové učení, deep learning nebo zpracování přirozeného jazyka? A jak to všechno využít při vytváření chytrých IoT systémů? Přesně na podobné otázky vám autorka odpoví ve své knize. Dozvíte se, jak využít data získaná v reálném čase z tzv. wearables (chytrých hodinek, náramků, zdravotnických senzorů apod.). Navíc si přečtete užitečné případové studie, které demonstrují 4 hlavní oblasti pro využití IoT řešení. A v závěru se dokonce můžete dozvědět něco víc o populárních Python knihovnách, TensorFlow a Kerasu, což vám pomůže při sestavování nejrůznějších inteligentních AI modelů.

IoT Inc: How Your Company Can Use the Internet of Things to Win in the Outcome Economy

Autor: Bruce Sinclair

Základní ale podrobný průvodce, který vám představí IoT komplexně. Jak to funguje a jak internet věcí ovlivňuje business metody. Ukáže vám, jak se na své podnikání, zákazníky i konkurenci můžete podívat optikou IoT a získat tak výhodu. Představí vám, jak sestavit a implementovat účinnou IoT strategii

Kniha zkrátka popisuje internet věcí nejen jako nový obchodní trend, ale také jako nový způsob podnikání. IoT se čím dál tím rychleji šíří do všech oborů. A vy toho můžete buď využít a uspět, nebo se k těmto technologiím otočit zády a nechat se převálcovat konkurencí.

The Silent Intelligence: The Internet of Things

Autoři: Daniel Kellmereit

Kniha se zabývá historií IoT, trendy, technologickými ekosystémy a budoucností chytrých měst, chytrých domů, chytrého zdravotnictví nebo chytrých aut. Nastiňuje i to, které oblasti budou zajímavé pro podnikatele a investory. Předkládá vzrušující příběhy a unikátní názory více než 30 zkušených odborníků a vizionářů ze společností Google, Ericsson, AT&T, Qualcomm, SAP, MIT, Jawbone a mnoha dalších. 

A proč zrovna tichá inteligence (The Silent Intelligence)? Většiny aktivit v této oblasti si totiž donedávna nikdo v podstatě nevšímal. Auto si klade za cíl pomoct manažerům, podnikatelům, investorům a všem, kdo se o toto téma zajímají, lépe porozumět možnostem a výzvám internetu věcí. 

Getting started with Internet of Things: Connecting Sensors And Microcontrollers To The Cloud (Make: Projects)

Autor: Cuno Pfister

Co je internet věcí? Jsou to miliardy on-line propojených počítačů, senzorů a měřidel. Máte-li základní programovací dovednosti, můžete pomocí tohoto nenápadného hardwaru vytvořit řadu užitečných aplikací a systémů. Třeba systém na zalévání rostlin, který sám pozná, že v půdě klesla vlhkost pod žádoucí úroveň. Tato příručka vám ukáže, jak začít budovat vlastní zábavné a fascinující zařízení a systémy.

Tohle je už poměrně konkrétně zaměřená publikace. Vlastně učebnice, která vás seznámí s IoT  a Web of things. Naučíte se, jak programovat IoT zařízení pomocí frameworku .NET Micro nebo Netduino Plus board. Zvládnete potom také připojit IoT zařízení k internetu pomocí cloudové platformy pro sdílení dat ze senzorů v reálném čase nebo napsat např. serverový program, pomocí kterého budete ovládat svá IoT zařízení.

A nakonec tip z českých IoT luhů a hájů

Českých nebo česky psaných knih na toto téma je jako šafránu. Zajímavou českou publikací o IoT vyšla v roce 2017 a můžete si ji elektronicky pořídit dokonce zdarma.

Hradla, volty, jednočipy

Publikace Hradla, volty, jednočipy je určená pro zájemce o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro internet věcí. Předpokládá běžné zkušenosti s počítačovou technikou. Programovat nemusíte umět, i když v některých příkladech se vám to hodí. Kniha shrnuje vše od naprostých základů (napětí, proud, odpor, Ohmův zákon) přes základní elektronické součástky a řadu číslicových obvodů TTL až po specializované součástky, jako jsou čidla, polovodičové paměti a jednočipové počítače.

Knihu v elektronické verzi si můžete zdarma stáhnout ve formátech: PDF (24,1MB)  | EPUB (23,7MB)  | MOBI (53,3MB). Kniha existuje i v online verzi (Gitbook).

Přejeme příjemné čtení :)

Články na podobné téma
Využijte IoT pro efektivní ESG

Využijte IoT pro efektivní ESG

Pro investory, vedení firem, ale i pro širokou veřejnost je zodpovědný a udržitelný přístup k obchodu a výrobě stále důležitější. V současnosti zahajují společnosti po celém světě ambiciózní…
2024-05-17
6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

6 konferencí o IoT, které byste v roce 2024 neměli zmeškat

Internet věcí je technologie, která nám už řadu let v mnoha odhledech usnadňuje život. I tato technologie se neustále vyvíjí, a tak je dobré poznat zásadní novinky. Seznámíte se s nimi na…
2023-12-28
Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Jak IoT pomáhá klientům i bankám

Internet věcí proniká i do tak tradičního odvětví, jakým je právě bankovnictví. Díky této technologii je bankovnictví bezpečnější, pro zákazníky přívětivější, efektivnější a snižuje náklady.
2023-10-25