LoRaWAN je nejrozšířenější LPWAN sítí

Internet věcí (IoT) přenáší data ze zařízení do internetu. Možnost přenášet informace bez nutnosti neustálého napájení či dobíjení je považováno za hlavního hybatele akcelerace této oblasti – vždyť aktuálně je sice připojeno do internetu již více zařízení, než je lidí na planetě, pořád to však představuje pouhých 0,1 % všech zařízení, která by být připojena mohla.

 

LoRaWAN je nejrozšířenější LPWAN sítí

Celosvětově je zatím jen asi 200 operátorů, kteří LPWAN sítě provozují. Do globální pokrytí ještě krůček zbývá. Nejlépe jsme na tom v Evropě a největší pokrytí z pohledu počtu operátorů nabízí technologie LoRa. Tým IoT analytics - významná výzkumná agentura, která se na oblast IoT zaměřuje - odhaduje, že na konci roku 2018 bylo "připojeno" do internetu 7 miliard zařízení. Většina přitom skrze "short range" protokoly (komunikace na krátkou vzdálenost. Vzhledem ke svým vlastnostem však predikují, že LPWAN  bude tou nejrychleji rostoucí sítí v příštích 5ti letech. Trh je zatím ve svém raném stádiu rozvoje, což se vyznačuje také vysokou fragmentací. Aktuálně existuje 16 různých LPWAN technologií.

Kdo se tedy stane leadrem?

Aktuálně je nejrozšířenější LoRaWAN technologie, která představuje téměř polovinu všech existujících LPWAN technologií a působí  ve více než 90 zemích světa. Podívejte se na přehled připravený od IOT ANALYTICS.

Zdroj: https://iot-analytics.com